4 rodzaje włóczek – jak wybrać odpowiednią?
Zaczynasz swoją przygodę z dzierganiem? Zastanawiasz się jaka włóczka będzie najlepsza do Twojego projektu? Jeżeli tak, to świetnie trafiłeś/aś. W naszym artykule przedstawimy najpopularniejsze rodzaje włóczek, wyjaśnimy czym, się od siebie różnią, a także gdzie znajdują zastosowanie.
Spis treści:
Rodzaje włóczek – włóczki akrylowe
Nasz przegląd rozpoczniemy od włóczek akrylowych. Jak sama nazwa wskazuje, produkowane są one z akrylu, czyli syntetycznych włókien polimerowych. Ich zaletą jest fakt, że można je barwić na dowolny odcień, dlatego też na rynku występują one w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Oprócz tego włóczki akrylowe są lekkie, łatwe w utrzymaniu, szybko wysychają, a także są odporne na powstawanie plam.
Właściwości akrylu sprawiają, że bardzo dobrze imituje on prawdziwą wełnę. Stosowany jest on jako jej zamiennik ze względu na zdecydowanie niższą cenę. Istotny jest również fakt, że w przeciwieństwie do niektórych rodzajów wełny „nie gryzie”, dzięki czemu może stanowić dobre rozwiązanie dla osób z wrażliwą skórą.
Włóczki akrylowe mają wszechstronne zastosowanie, dlatego tez cieszą się taką popularnością wśród osób zajmujących się ręcznymi robótkami. Jednak wybierając odpowiednią do naszego projektu włóczkę, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Chodzi tutaj między innymi o grubość sznurka, jego skład, czy zalecenia producenta (np. odnośnie prania).
Warto wspomnieć także o tym, że włóczki akrylowe możemy podzielić na różne kategorie. Mianowicie wyróżnić możemy włóczki, które w 100% produkowane są z samego akrylu, lub posiadają domieszki innych włókien. Niektóre z nich mają dodatkowe cechy jak np. antypilling, które zabezpieczają włóczkę przed mechaceniem i powstawaniem nieestetycznych kuleczek.
Do czego można wykorzystać włóczki akrylowe? Otóż włóczki akrylowe tak jak wspomnieliśmy, są niezwykle uniwersalne w zastosowaniu. Dzięki temu doskonale sprawdzą się one w tworzeniu:
- swetrów
- kardiganów
- rękawiczek
- szalików
- czapek
- kocyków
- papci
- oraz wielu innych akcesoriów
Rodzaje włóczek – włóczki poliestrowe
Włóczki poliestrowe produkowane są z niczego innego, jak z poliestru, który wynaleziony został przez brytyjskich chemików w latach 30. XX wieku. Do najważniejszych zalet włóczek poliestrowych podobnie zresztą jak akrylowych należy to, że bardzo łatwo się je farbuje. Dodatkowo włóczki poliestrowe cechują się także niską higroskopijnością. Co to oznacza? Chodzi o to, że nie chłoną one wody, a dzięki temu trudno jest je zaplamić.
Nie można zapomnieć również o fakcie, ze włóczki poliestrowe charakteryzują się sprężystością i elastycznością (mimo to, nie należy ich zbyt mocno naciągać). Ma to jednak również swoje plusy. Mianowicie stworzone z pomocą włóczki poliestrowej torby, mimo obciążenia dalej zachowają swój fason. Zaletą tego rodzaju włóczek jest również niska cena, dzięki czemu są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, które chcą spróbować swoich sił w dzierganiu.
W końcowym procesie produkcji włóczek poliestrowych upodabniane są one do włóczek bawełnianych. Dzięki temu niskim kosztem możemy osiągnąć niezwykłe efekty wizualne. Włóczki poliestrowe doskonale sprawdzają się w tworzeniu:
- dywaników
- toreb
- podkładek
- koszyczków
- poszewek
- puf
- koców
- zabawek
- różnego rodzaju dekoracji do wnętrz
Rodzaje włóczek – włóczki bawełniane
Włóczki bawełniane wytwarzane są z roślin, a dokładniej z włókien bawełny. Nie ulegają one mechaceniu, nie elektryzują się, a dodatkowo cechują się wytrzymałością. Są miękkie i gładkie w dotyku. Warto wiedzieć, że bawełna to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży. Dlaczego? Ponieważ jest ona przewiewna, delikatna, a przede wszystkim nie uczula. Dlatego też polecana jest osobom mającym problemy skórne.
Najważniejszą cecha włóczek bawełnianych jest ich uniwersalność w zastosowaniu. Wydziergać z nie można tak naprawdę wszystko. W tworzeniu ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Lekkość i przewiewność bawełny sprawiają, że zapewni ona dobrą termoregulację, zwłaszcza w okresie letnim. Włóczki bawełniane podobnie jak wyżej opisane rodzaje również łatwo się farbuje. Dlatego też są one dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorów.
Włóczki bawełniane charakteryzują się gładkością. Dzięki temu nawet misterne i skomplikowane sploty będą doskonale widoczne. Warto także wspomnieć, że bawełnę bez problemu prać zarówno ręcznie, jak i również w pralkach automatycznych. Minusem włóczek bawełnianych jest to, że skręcające się, luźne struktury nici mogą sprawić początkującym osobom trudności.
Poniżej podajemy przykładowe zastosowania, do jakich można wykorzystać włóczki bawełniane:
- szale
- czapki
- kominy
- chusty
- koce
- podkładki
- koszulki
- zabawki
Rodzaje włóczek – włóczki wełniane
Włóczki wełniane pochodzą od zwierząt, głównie od owiec (choć często wykorzystuje się również wełnę z kóz, alpak oraz innych zwierząt). Zaletą tego rodzaju włóczek jest sprężystość, oraz wysoka higroskopijność (czyli wchłanianie wody). Ze względu na właściwości termoregulacyjne (utrzymuje ciepło, ale jednocześnie pozwala skórze oddychać) doskonale sprawdzi się ona w tworzeniu wszelkiego rodzaju projektów zwłaszcza na chłodniejsze dni.
Warto jednak wiedzieć, że zawarta w wełnie owczej lanolina (tzw. wosk zwierzęcy, który zapobiega jej splątywaniu i filcowaniu) może powodować uczulenia, dlatego też tego rodzaju włóczki wełniane nie są polecane osobom o wrażliwej skórze. Należy wspomnieć, że na rynku znajdziemy również włóczki wełniane o właściwościach hipoalergicznych. Takie posiada wełna alpak (nie zawiera lanoliny), dlatego też w przypadku alergików warto postawić na ten rodzaj.
Co można wykonać z włóczek wełnianych? Włóczki wełniane doskonale nadają się między innymi do filcowania, a także do dziergania:
- czapek
- szalików
- rękawiczek
- ciepłych skarpet
- papci
- swetrów
- spódnic
- poszewki na poduszki
- dywaniki i wiele innych
Jak wybrać odpowiednią włóczkę?
Poznaliśmy cztery najpopularniejsze rodzaje włóczek, wiemy też już, do czego każde z nich się nadają. Teraz odpowiemy na pytanie jak wybrać te odpowiednią? Po pierwsze wybierzmy odpowiedni kolor włóczki (jasne kolory ułatwiają śledzenie oczek – przydatne jest to w nauce ściegów). Powinien być on dopasowany do charakteru naszej robótki ręcznej.
Niezwykle istotna jest także grubość włóczki. Im cieńszy będzie nasz sznurek, tym efekty wizualne będą widoczne później. Z kolei im grubszy, tym szybciej zauważymy postępy. Jeżeli posiadasz już w domu druty do dziergania, najlepiej grubość włóczki dostosować właśnie do nich. Jeżeli dopiero planujesz zakup drutów, postaw na te w średnim rozmiarze tj. 4 – 5 mm. Są to jedne z najbardziej uniwersalnych drutów, dedykowanych wielu rodzajom włóczek.
Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na splot włóczki. Luźno skręcone sznurki mogą się rozwarstwiać oraz sprawiać trudność z nabieraniem oczek w odpowiednich miejscach. Dla początkujących osób zalecamy wybieranie włóczek o równomiernym i mocnym splocie, które minimalizują ryzyku rozdwajania się nitek.
Podsumowanie
Nie wszystkie włóczki mają takie same właściwości, dlatego też warto przed zakupem zweryfikować ich najważniejsze cechy. Skład, czy grubość sznurka mogą mieć znaczący wpływ na trwałość oraz estetykę naszego rękodzielniczego projektu. Rozpoczynając swoją przygodę z dzierganiem, warto uzbroić się w cierpliwość. Każdy przecież kiedyś zaczynał, a gwarancją sukcesu jest systematyczna nauka i stopniowe podnoszenie sobie poprzeczki.