Fiksatywy to swego rodzaju przezroczyste lakiery, które tworzą warstwę ochronną, a tym samym doskonale zabezpieczają rysunki lub inne prace przed roztarciem oraz uszkodzeniem. W naszym artkule przybliżymy temat fiksatyw, wyjaśnimy co to takiego, a także gdzie i do czego najlepiej się sprawdzi.
Fiksatywą (z francuskiego fixatif – utrwalający, z łaciny fixus – stały) określa się środek stabilizujący lub konserwujący, dedykowany do zabezpieczania rysunków tworzonych kredą, węglem, pastelami, ołówkami, kredkami lub sepią. Nałożenie fiksatywy na gotową pracę sprawia, że pigmenty oraz grafit wiążą się z podłożem, zapobiegając ich obsypywaniu. Najczęściej fiksatywy są produkowane na bazie żywic zarówno naturalnych, jak i również syntetycznych, które rozpuszczone są w alkoholu etylowym.
Na rynku do najpopularniejszych należą fiksatywa w sprayu oraz fiksatywa w płynie. Oba rodzaje fiksatyw pełnią taką samą rolę, różnicą jest jednak proces aplikacji na podłoże. Każdą z metod krok po kroku opiszemy poniżej.
Spis treści:
Fiksatywa art Koh-i-noor: Czy warto?
KIN fiksatywa dedykowana jest do utrwalania, ochrony i zabezpieczania prac wykonanych wszelkimi technikami suchymi (węgiel, sepia, pastele, ołówek, kredki) podatnymi na ścieranie. Fiksatywa Koh-I-Noor ma postać bezbarwnego aerozolu, który po rozpyleniu szybko wysycha, zwiększając nasycenie kolorów. Dodatkowo fiksatywa rozpylana tej marki tworzy na powierzchni rysunku powłokę, która zabezpiecza nasze dzieło przed obsypywaniem oraz rozmazaniem. Zdecydowanie warto zabezpieczać fiksatywą art Koh-I-Noor rysunki, dzięki temu z pewnością na długi czas zachowają one swoje walory.
Fiksatywa Ghiant vs Fiksatywa Kin Creative: Która jest lepsza?
Kin fiksatywa Creative służy do utrwalania, ochrony i zabezpieczania prac wykonanych na różnego rodzaju powierzchniach np.: drewnie czy kamieniu. Z powodzeniem wykorzystywać ja można jako werniks do zabezpieczania mniejszych obrazów. KIN lakier w składzie posiada filtr UV, który dodatkowo chroni nasze prace przed blaknięciem oraz żółknięciem. Kin fiksatywa Creative tworzy na powierzchni powłokę z połyskiem, im więcej nałożonych warstw, tym większy będzie połysk.
Fiksatywa Basic marki Ghiant to bezbarwny utrwalacz, który chroni i zabezpiecza rysunki powstałe przy użyciu suchych pasteli, sepii, węgla, ołówka oraz wielu innych suchych technik, które podatne są na rozcieranie. Produkowana jest ona na bazie żywicy akrylowej. Ta fiksatywa skuteczna jest w przypadku rysunków wykonanych na papierze lub kartonie. Nie powoduje żółknięcia oraz zmian odcieni kolorów. Oprócz tego zabezpiecza również nasze rysunki przed promieniami światła, które powodują blaknięcie.
Jak prawidłowo używać fiksatywy?
Fiksatywa skuteczna jest tylko wtedy, gdy jest prawidłowo zaaplikowana. Jednak niezależnie od rodzaju fiksatywy warto pamiętać, że należy je stosować z umiarem. W przeciwnym razie w znaczący sposób może ona zredukować natężenie barw.
Działanie fiksatywy polega na łączeniu preparatu z barwnikiem do podłoża. Tworzy ona na powierzchni bezbarwną powłokę, która nie tylko wiąże sypkie media, ale dodatkowo chroni rysunki przed osadzeniem się kurzu.
Jak stosować fiksatywę pędzlem?
Fiksatywę płynną powinniśmy nakładać przy pomocy szerokiego pędzla z miękkim włosiem. Pociągnięcia pędzlem powinny być bardzo delikatne, po to, aby nie uszkodzić naszego rysunku. Fiksatywę w płynie znacznie trudniej aplikuje się na podłoże w porównaniu do fiksatywy w sprayu. Przed nałożeniem kolejnej warstwy fiksatywy powinniśmy zaczekać, aż poprzednie będa całkowicie suche.
Fiksatywa spray: Poradnik krok po kroku
Fiksatywa rozpylana jest niezwykle komfortowa podczas użytkowania. Przed użyciem należy kilkukrotnie wstrząsnąć zawartością, tak aby była ona dobrze wymieszana. Powierzchnię rysunku spryskujemy z odległości około 20 – 30 centymetrów, przesuwając pojemnik z jednej strony na drugą. Fiksatywa spray powinna być aplikowana w sposób równomierny, co zapobiegnie powstawaniu zacieków na naszej pracy.
Fiksatywa ostrożnie winna być nakładana w szczególności na rysunki tworzone suchymi pastelami. Nigdy nie należy kierować dyszy wprost na pracę z bliskiej odległości. W przeciwnym razie drobinki pasteli lub innych suchych mediów mogą się rozmazywać lub wykruszać.
W przypadku fiksatyw w sprayu należy zawsze pamiętać, aby po każdym użyciu odwrócić spray do góry dnem i wcisnąć atomizer do momentu, aż wydobywać się będzie sam gaz. Dzięki temu zachowamy drożność, bez potrzeby wymiany dyszy.
Fiksatywa do ołówków: Jak utrwalić rysunek ołówkiem?
Fiksatywa do ołówków będzie idealnym zabezpieczeniem dla rysunków wykonanych właśnie tego rodzaju przyborami piśmienniczymi. W zależności od indywidualnych preferencji do ochrony naszego dzieła możemy wykorzystać zarówno fiksatywę w płynie lub fiksatywę w sprayu.
Utrwalenie prac wykonanych suchymi pastelami przebiega niemal identycznie, jak w przypadku utrwalania rysunków wykonanych ołówkiem, jednak należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie usuwać drobinek pasteli z powierzchni naszej pracy. W zależności od tego czy posiadamy fiksatywę płynną, czy fiksatywę w sprayu sposób aplikacji będzie zgoła inny. Do prac wykonanych pastelami suchymi zalecamy wykorzystywanie fiksatywy w sprayu.
Fiksatywa kalafoniowa w technice olejnej: Przewodnik Kin Farba Olejna
Fiksatywa kalafoniowa przydatna jest nie tylko w technikach suchych. Równie dobrze sprawdzi się w technice malowania farbami akwarelowymi, farbami akrylowymi oraz kin farbami olejnymi. Jednak przed rozprowadzeniem na całej powierzchni warto przetestować mały fragment, aby upewnić się, że nie wpłynie ona negatywnie na naszą pracę. Ten rodzaj fiksatywy powstaje na bazie kalafonii, czyli miękkiej żywicy pochodzenia naturalnego. Otrzymuje się ją po oddestylowaniu terpentyny z żywicy drzew iglastych (głównie sosny).
Fiksatywa uniwersalna: Kiedy używać?
Fiksatywa uniwersalna dedykowana jest do wszystkich rysunków wykonanych technikami suchymi takimi jak: ołówki, kredki, pastele. węgiel oraz wiele innych. Oprócz tego doskonale nadaje się także do zabezpieczania prac stworzonych farbami olejnymi, akrylami, akwarelami, a także wydruków. Zapewnia doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi oraz przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.
Utrwalacze schnięcia: Alternatywa dla fiksatywy?
Z całą pewnością dobrą alternatywą dla fiksatywy, jest przechowywanie rysunków w antyramie. Ta metoda chętnie wykorzystywana jest przez artystów, którzy nie chcą ingerować dodatkowo w swoje dzieło. W internecie można znaleźć wiele informacji odnośnie zabezpieczania rysunków żelatyną, mlekiem odtłuszczonym, czy też lakierem do włosów. Jeżeli jednak nie mamy doświadczenia, a zależy nam na pewnym efekcie, to warto stawiać na sprawdzone metody.
Podsumowanie
Na rynku znajdziemy szeroką ofertę mediów umożliwiających zabezpieczenie rysunków wykonanych technikami suchymi. Do najpopularniejszych należą między innymi: fiksatywa Sennelier, fiksatywa Fix Basic Ghiant, fiksatywy Koh-I-Noor – znane bardziej, jako KIN lakier, a także fiksatywa Pebeo. Warto pamiętać, że dobrej jakości fiksatywy wysychają błyskawicznie po aplikacji na podłoże. Tworzą one delikatną powłokę, która wiąże sypkie media malarskie do podłoża. Dodatkowo chroni nasze prace przed osadzaniem się kurzu, niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, a także rozcieraniem i obsypywaniem się pigmentów.