Tutoriale

Jak wykonać złocenie przy pomocy… drukarki?

Jak wykonać złocenie przy użyciu drukarki?

Złocenie staje się coraz popularniejszą formą ozdabiania nie tylko zaproszeń czy wizytówek, ale również dyplomów, certyfikatów czy podziękowań. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje kartki okolicznościowe nabrały ekskluzywnego wyglądu, możesz je samodzielnie przyozdobić złoceniem w domu. Chcesz dowiedzieć się jak wykonać złocenie? Zapraszamy do naszego artykułu.

Czym tak naprawdę jest złocenie – pozłacanie?

Pozłacanie niegdyś polegało na pokrywaniu powierzchni – najczęściej metalowej lub kamiennej warstwą złota. Miało i nadal ma za zadanie ozdobienie przedmiotu, nadanie mu wyjątkowego, szlachetnego wyglądu. Pierwsze wzmianki o pozłacaniu pochodzą z okresu starożytności. Świadczą o tym znaleziska pochodzące z Egiptu.

Technika ta wykorzystywana jest po dziś dzień. W związku z rosnącym zainteresowaniem tą metodą powstał nawet zawód pozłotnika. Obecnie metoda złocenia, czy też pozłacania, wykorzystywana jest na wielu powierzchniach takich jak: drewno, metal, szkło, płótno, papier, tynk i wiele, wiele innych. W naszym artykule skupimy się na technice złocenia druku.

Na czym polega złocenie druku?

Na początku wyjaśnijmy na czym właściwie polega złocenie. Złocenie, srebrzenie oraz metalizacja służą – tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – uszlachetnieniu druku i jego zdobieniu. Znajdziemy kilka zupełnie różnych definicji złocenia, które różnią się od siebie metodą wykonania.

Jedną z nich jest właśnie złocenie wykonywane z pomocą drukarki i laminatora. Specjalnie opracowane folie barwiące przyklejają się do tonera, dzięki czemu zwykłe wydruki przekształcić można we wspaniałe złocone dzieła sztuki. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, folię można docinać na mniejsze elementy, dzięki czemu stworzyć można wielokolorowe złocenie.

Dlaczego wykonuje się złocenia?

Złoto od wieków odgrywa wielka rolę, już w starożytności zachwycano się blaskiem tego wyjątkowego metalu. Przez wieki złoto uznawane jest za oznakę dobrobytu i bogactwa. Dlatego też druki, które zostały poddane procesowi złocenia charakteryzują się niezwykle eleganckim i ekskluzywnym wyglądem.

Złocenie to idealne rozwiązanie, które pozwala na efektywne ozdabianie różnego rodzaju publikacji. Obecnie jest to jedna z najbardziej rozwijających się technik ozdabiania druku zarówno w Polsce jak i na świecie. Gwarantuje ona wysokiej jakości efekt wizualny, który z pewnością cieszyć będzie niejedno oko.

Jakie fole do złoceń są dostępne?

Obecnie w zależności od metody jaką wykonane zostanie złocenie, dostępnych na rynku jest kilka folii barwiących. Folie transferowe do złoceń występują w arkuszach lub rolkach, to właśnie one służą do ozdabiania z pomocą drukarki i laminatora.

Znajdziemy je w kilku różnych metalicznych kolorach takich jak: czerwony, zielony, niebieski, srebrny oraz złoty. Prawidłowo naniesione dają piękny, trwały i mocno błyszczący efekt.

Folia barwiąca do drukarki składa się z dwóch warstw. Każda z nich wykonana jest na bazie folii, z czego jedna jest cieńsza, a druga grubsza. To właśnie ta druga warstwa jest nośnikiem. Metaliczne folie barwiące dedykowane są do wzbogacania wydruków monochromatycznych oraz kserokopii.

Innym rodzajem jest folia do złoceń w płatkach, którą nanosi się na kartkę za pomocą kleju. W tym przypadku efekt jest również trwały, aczkolwiek nieco bardziej matowy.

Co potrzebne jest do wykonania złoceń?

  • Folia barwiąca
  •  Przygotowany wydruk z drukarki laserowej
  •  Laminator posiadający funkcję laminowania na gorąco
  •  Tak zwany carrier, który zabezpieczy wydruk i laminator
  •  Przydadzą się także nożyczki

Co możemy złocić przy pomocy drukarki?

W domowym zaciszu za pomocą drukarki laserowej oraz laminatora możemy w ten sposób ozdabiać na przykład:

  • Kartki okolicznościowe
  • Zaproszenia
  • Dyplomy
  • Listy gratulacyjne
  •  Wizytówki
  • Zdobienia decoupage

Jak wykonać złocenie – sposób użycia folii barwiących

Pierwszym i najbardziej istotnym elementem udanego złocenia jest wydruk laserowy. Niestety przy wydruku wykonanym z pomocą drukarki atramentowej, złocenie się nie uda. Dlaczego? Ponieważ w tej metodzie, folia barwiąca przykleja się do rozgrzanego tonera pod wpływem ciepła wytwarzanego przez laminator. Przy tuszu atramentowym folia nie ma się do czego przyklejać.

Warto również wiedzieć, że jeżeli wydruk wykonamy w kolorze zbliżonym do złota, to niedociągnięcia nie będą się, aż tak rzucały w oczy, jak w przypadku czarnego tonera.

Kolejnym etapem jest nałożenie na nasz wydruk folii.  W zależności od wielkości wydruku, folię możemy nanieść zarówno na cały arkusz, jak i również dociąć odpowiedni kawałek za pomocą nożyczek. Istotne jest, aby folię kłaść kolorową stroną do góry.

Aplikowanie folii do złoceń na arkusz papieru.

Tak przygotowany arkusz papieru wkładamy w tak zwany carrier. Zabezpieczy on zarówno wydruk jak i laminator przed uszkodzeniem. Część osób wykorzystuje w tym celu papier do pieczenia, lub przykrywa wydruk kartką papieru. Jest to tańsza wersja, nie gwarantujemy jednak w tym przypadku powodzenia.

Zabezpieczony arkusz należy przepuścić przez laminator. Powinien on wcześniej zostać nagrzany do maksymalnej temperatury. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, czynność powinniśmy powtórzyć co najmniej dwa lub trzy razy. Pod wpływem nacisku, odpowiednio dobranej temperatury i czasu, metaliczna folia „przykleja się” do tonera.

Laminowanie zabezpieczonego arkusza wraz z folią do złoceń.

Kolejnym etapem jest wyciagnięcie złoconego arkusza z pomiędzy carriera i delikatne oderwanie folii barwiącej.

Delikatne odrywanie folii barwiącej, po procesie laminowania.

Gotowe, teraz już możesz cieszyć się pięknie ozdobionym zaproszeniem, wizytówką, dyplomem lub innym certyfikatem.

Gotowy arkusz z wykonanym złoceniem.