Poradniki

Makramy – jak zacząć?

Makramy

Wyjaśnijmy najpierw, czym tak właściwie są makramy? Makramy to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków za pomocą samych dłoni, bez korzystania z igieł, drutów czy szydełek. Doskonale wpisują się one we współczesne trendy, które promują powrót do naturalnych materiałów. W naszym artykule podpowiemy, co będzie przydatne podczas tworzenia makramy.

Przygodę z wyplataniem makramy warto rozpocząć najpierw od nauki wiązania sznurków. Dopiero po opanowaniu podstaw możemy przystąpić do tworzenia prostych dekoracji. W internecie nie brak inspiracji z filmami instruktażowymi, które krok po kroku wprowadzą Cię w tajniki tego rodzaju robótek ręcznych.

Historia makramy

Pierwsze wzmianki o stosowaniu różnego rodzaju węzłów jako dekoracji pojawiły się – jak już wcześniej wspomnieliśmy – w starożytności. Przypominające frędzle plecionki i warkocze zdobiły stroje Babilończyków i Asyryjczyków, zostały one uchwycone na ich kamiennych posągach. Skąd jednak pochodzi słowo makrama. Spieszymy z odpowiedzią. Mianowicie arabscy tkacze początkowo nadmiar nici wzdłuż krawędzi ręcznie tkanych tkanin wiązali w ozdobne frędzle. Technikę tą nazywali migramah, a ozdabiano nią między innymi: ręczniki, szale i welony. Dlatego też słowo makrama może pochodzić od andaluzyjsko-arabskiej wersji makramy, co oznaczać może: ręcznik w paski, ozdobne frędzle, lub haftowany welon.

Makramy największą popularnością cieszyły się w epoce wiktoriańskiej, kiedy to wykorzystywano je do ozdabiania obrusów, narzut czy zasłon. Wraz z rewolucją przemysłową, skutkującą między innymi rozwojem maszyn dziewiarskich makramy odeszły na pewien czas w zapomnienie. Ponownie zyskała popularność w latach 70. XX ww., którą cieszy się do dziś.

Sznurki do makramy

Sznurki do makramy

Na rynku znajdziemy wiele sznurków, które polecane są do tworzenia makramy. Wśród nich znajdziemy między innymi:

  • sznurki bawełniane
  • sznurki jutowe
  • sznurki lniane
  • sznurki konopne
  • sznurki sizalowe
  • sznurki bambusowe
  • sznurki poliestrowe

Jednak do najbardziej polecanych należą dwa pierwsze wymienione rodzaje.

Sznurki do makramy bawełniane

Sznurki do makramy bawełniane znajdziemy w dwóch wersjach: plecionej lub skręcanej. Co to oznacza? Otóż sznurki plecione posiadają rdzeń (bawełniany lub syntetyczny), który opleciony jest nitkami. Ze względu na ich budowę nie rozwijają się one i nie plączą. Dlatego też polecane są one osobom początkującym – można je wielokrotnie zaplatać i rozplatać, nie niszcząc przy tym naszej pracy. Występują one w wielu różnych kolorach, dzięki czemu każdy ma możliwość dostosowania ich do własnego projektu.

Drugim rodzajem są sznurki skręcane. Składają się one z pojedynczych nitek, które zostały skręcone. W zależności od modelu sznurki te mogą być skręcane pojedynczo, skręcane z trzech (3PLY), lub pięciu rdzeni (5PLY). Charakteryzują się one zdecydowanie większą miękkością niż wcześniej wspomniane sznurki plecione. Ich zaletą jest to, że można je rozczesywać, a dzięki temu tworzyć można chwosty, frędzle, włosy, liście lub inne elementy. Jednak należy zauważyć, ze sznurki skręcane są znacznie trudniejsze w obróbce, każde rozplątanie sprawi, że sznurek straci swój skręt.

Na koniec wspomnimy, że sznurki do makramy dostępne są w wielu grubościach. Znajdziemy zarówno cieniutkie 1 mm sznurki, jak i również grube 5 mm modele. Te pierwsze polecane są do drobnych, precyzyjnych prac, z kolei te grubsze pozwolą, w krótkim czasie wypleść sporych rozmiarów makramy.

Sznurki do makramy jutowe

Sznurki jutowe do makramy doskonale sprawdzają się w projektach naturalnych, boho oraz rustykalnych. Co ważne, sznurki jutowe charakteryzują się wytrzymałością oraz wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, dlatego też doskonale sprawdza się w przypadku makram przechowywanych na zewnątrz. Podobnie jak sznurki bawełniane, te również dostępne są w kilku grubościach.

Wbrew pozorom sznurki jutowe nie są tylko brązowe. Aktualnie znajdziemy je w wielu modnych kolorach. Cechują się one większą sztywnością, niż pozostałe rodzaje sznurków, dlatego też doskonale sprawdzą się we wzorach, które nie wymagają tworzenia skomplikowanych wzorów.

Akcesoria do makramy

Akcesoria do makramy

Podczas tworzenia makramy przydatne są dedykowane akcesoria. Drewniane drążki, kółeczka czy obręcze nie tylko sprawią, że nie tylko łatwiej będzie Ci się zaplatało, ale również efekt końcowy będzie bardziej nietuzinkowy. Oczywiście podczas tworzenia makramy, pod ręką musimy mieć również nożyczki. Dzięki nim będziemy mieli możliwość cięcia sznurków na równe długości.

Kółeczka drewniane do makramy

Kółeczka drewniane doskonale sprawdzą się w tworzeniu ozdób w stylu boho, dodając im wyjątkowego uroku i funkcjonalności. Wielu osobom zapewne swoim kształtem przypominać będą kółka do karniszy. Jednak ich zastosowanie jest zgoła inne. Drewniane kółeczka stanowią bazę do wykonywania makramowych zajączków i aniołków. Równie chętnie wykorzystywane są jako oryginalne uchwyty do wiszących ozdób typu: kwietniki czy półeczki. Oczywiście kółeczka drewniane do makram występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dostosujemy je do naszego projektu.

Drążki drewniane do makramy

Drewniane drążki do makramy to jedne z tych artykułów, których nie powinno zabraknąć podczas tworzenia. Wybór odpowiednich kijków do makram tj. długości czy średnicy zależy od nas samych. Ważne jest jedynie to, aby drążek był czysty i wyszlifowany, w przeciwnym razie możemy sobie niechcący wbić drzazgę. Drążki drewniane w naszym sklepie produkowane są z wysokiej jakości drewna sosnowego. Maja naturalny kolor, dzięki czemu doskonale sprawdzą się jako baza do kwietników, firan czy innych dekoracji typu home decor.

Obręcze bambusowe do makramy

Jak sama nazwa wskazuje, obręcze bambusowe produkowane są z bambusa. Dzięki temu charakteryzują się one niezwykłą wytrzymałością, lekkością i elastycznością. Warto tutaj wspomnieć, że bambusy są jednym z najszybciej odnawialnych zasobów roślinnych na świecie, co pozwala w znaczący sposób chronić przed wycinką ogromne powierzchnie lasów. Obręcze bambusowe dostępne są w kilku rozmiarach: 15, 19, 26 oraz 30 cm. Stanowią one doskonałą bazę do tworzenia oryginalnych dekoracji, właśnie z wykorzystaniem sznurków bawełnianych lub jutowych. Najchętniej wykorzystuje się je do tworzenia tzw. łapaczy snów oraz kwietników.

Jak stworzyć pierwszą makramę?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego drążka lub obręczy. To będzie nasza baza. Kolejnym krokiem jest przygotowanie kilku lub kilkunastu sznurków (w zależności od wielkości makramy) o tej samej długości. Na początek warto zdecydować się na sznurek bawełniany pleciony. Następnym etapem jest przywiązanie sznurków do kijka. Najprościej jest złożyć je na poł, przewinąć przez drążek, a następnie przełożyć końcówki sznurka przez pętelkę i zacisnąć. Ten etap powtarzamy tyle razy, ile mamy sznurków.

Później możemy rozpocząć ćwiczenie poszczególnych węzłów. Do tego – tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – wykorzystać bogate zasoby w internecie. Podpowiadamy, że warto wyszukiwać węzły takie jak: węzeł skręcony, węzeł płaski czy węzeł żebrowy. Są to jedne z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych węzłów wykorzystywanych przy tworzeniu makram. Teraz wystarczy ćwiczyć i uzbroić się w cierpliwość, a z pewnością w niedługim czasie widoczne efekty będą Twoją największą motywacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *