Masa solna i inne masy plastyczne – co można z nich zrobić?
Masa solna i inne masy plastyczne to doskonały sposób na zabawę nie tylko wśród najmłodszych. W naszym artykule przedstawiamy różnego rodzaju masy, a także podpowiadamy, do czego można je wykorzystać. Wśród nich znajdziesz masę solną, ciastoplasto, masę porcelanową, a także glinę rzeźbiarską i samoutwardzalną.
Tworzenie różnego rodzaju figurek czy ozdób z mas plastycznych z całą pewnością wpływa korzystnie na rozwój wyobraźni i inwencji twórczej. Wyrabianie masy, a także lepienie większych czy mniejszych elementów ma niesamowity wpływ na rozwój motoryki małej – takie ćwiczenia poprawiają precyzję i płynność ruchu rąk. Dlatego też warto wspierać rozwój kreatywności i korzystać z dobrodziejstw jakie niosą ze sobą masy plastyczne.
Spis treści:
Masa solna
Masa solna to doskonała masa do modelowania. Wykonywać z niej można różnego rodzaju przedmioty, zazwyczaj są to ozdoby świąteczne, figurki, ramki, a także dekoracje, które mogą być idealnym upominkiem. Masa solna jest również doskonałą bazą do wykonania przez dzieci pamiątek w postaci odcisków rączek lub stópek. Można z niej także stworzyć brakujące figurki lub elementy wyposażenia dziecięcego sklepiku np. monety.
Przepis na idealną masę solną
Masę solną bez problemu przygotować możemy w domu. Do jej wykonania niezbędne są następujące składniki: mąka (najlepiej pszenna), sól (drobnoziarnista), a także ciepła woda. Warto zachować proporcję 1:1, czyli szklanka mąki na szklankę soli, natomiast wody zazwyczaj wystarczy ½ szklanki. Do miski wsypujemy mąkę oraz sól, a następnie dolewamy wody – bardzo ważny jest to, żeby wodę dolewać stopniowo, a nie całą naraz. Ciasto wyrabiamy do momentu, aż będzie gładkie i nie będzie kleiło się do rąk. Opcjonalnie, aby nadać masie solnej koloru można do niej dodać odrobinę barwnika spożywczego (chociaż równie dobrze sprawdzają się również te dedykowane do farbowania jajek). Warto wiedzieć, że do barwienia masy solnej możemy wykorzystać również naturalne pigmenty takie jak: kakao, kurkuma, papryka, cynamon czy sok z buraka.
Jak lepić z masy solnej?
Jeżeli mamy już gotową masę solną to możemy rozpocząć modelowanie. Do tego przyda się nam wałek, który dobrze jest delikatnie nasmarować olejem – zapobiegnie to przywieraniu masy solnej do jego powierzchni. Z kolei dłonie można zwilżyć odrobiną wody, dzięki czemu masa nie będzie się za bardzo do nich kleiła.
W celu połączenia ze sobą dwóch kawałków masy solnej należy je delikatnie zwilżyć wodą. Warto również pamiętać o tym, że jeżeli nasza ozdoba ma być wiszącą, to należy wykonać w niej otwór, który umożliwi jej późniejsze zawieszenie.
Należy mieć także na uwadze, że wierzchnia warstwa masy solnej dość szybko schnie przez co staje się ona mniej plastyczna, a na jej powierzchni tworzy się skorupka. Dlatego też podczas modelowania warto jej nadmiar przechowywać w woreczku foliowym, lub pod wilgotną ściereczką. Zapobiegnie to jej wysychaniu.
Ile czasu schnie masa solna?
Otóż masa solna bez pieczenia schnie minimum dwa dni. Cały proces można jednak zdecydowanie przyspieszyć właśnie poprzez wypiekanie w piekarniku. W tym celu gotowe figurki lub inne ozdoby umieszczamy na blaszce wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia – zapobiegnie to ich przywieraniu. Piekarnik należy rozgrzać do temperatury co najmniej 50oC (maksymalnie 80oC). Figurki w zależności od ilości użytej masy piec powinny się około 60 minut (czas zależny jest od wielkości ozdób i ilości użytej masy solnej).
Po całkowitym wyschnięciu ozdoby z masy solnej można (choć wcale nie trzeba) dekorować przy pomocy farb akrylowych lub plakatowych. W celu utrwalenia malunków figurki można powlec lakierem, dzięki temu będą one zabezpieczone, a także będą pięknie błyszczały.
Masy ciastopodobne
W naszej ofercie posiadamy masy ciastopodobne marki Amos oraz Astra. CiastoPlasto marki Amos dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Zakupić możemy zarówno pojedyncze kolory masy plastycznej, jak i również zestawy, które umożliwią stworzenie fantazyjnych figurek. Tego rodzaju masa plastyczna charakteryzuje się niebywałą miękkością, jest również super elastyczna – odbija się od różnych powierzchni jak piłka. Dedykowana jest do użytku dla dzieci powyżej 4 roku życia. Co ważne łatwo poddaje się modelowaniu, a kolory mogą być dowolnie mieszane. CiastoPlasto nie brudzi rąk i powierzchni, jest miękka i lekka nawet po wyschnięciu. Co ważne, nie łamie się, nie pęka i nie kruszy. Tego rodzaju masa plastyczna nie wymaga wypalania ani wypiekania, wysycha pod wpływem powietrza. Jej zaletą jest to, że nie zawiera glutenu, a także jest zgodna z wymaganiami UE i normą ASTM D-4236.
Drugim rodzajem masy ciastopodobnej jest Frutolina marki Astra. Dedykowana jest ona do kreatywnej zabawy oraz wspomagania rozwoju sensorycznego wśród dzieci. Cechuje się ona gładką konsystencją, dzięki czemu jest przyjemna w dotyku i zapewnia komfortowe modelowanie nawet wśród najmłodszych użytkowników. Doskonale nadaje się do lepienia, ściskania, formowania czy wycinania kształtów foremkami i innymi narzędziami. Frutolina wyróżnia się intensywnym owocowym zapachem, który w połączeniu z odpowiednio dobranymi kolorami tworzy zupełnie nowy wymiar zabawy. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że Frutolina nie brudzi rąk ani ubrań, a w jej składzie znajduje się do 98% naturalnych składników. Masa jest samoutwardzalna po wyschnięciu.
Masa porcelanowa
Gotowa masa porcelanowa marki Astra ma konsystencje ciasta, dzięki czemu daje się łatwo formować. Przeznaczona jest do wykonywania płaskich ozdób, a także figurek, lub innych drobnych dekoracji. Można z niej wykrawać foremkami różne kształty, lub na płaskiej powierzchni odciskać wzory – przyciskając do ozdoby koronkową serwetkę, stempelek, gałązkę, lub muszelkę. Mokrą masę porcelanową można zabarwiać farbami lub dodawać brokat. Dzięki temu ozdoby będą jeszcze bardziej oryginalne. Podczas modelowania warto nawilżać dłonie oliwką lub kremem, dzięki czemu podczas pracy masa nie będzie przylegać do rąk. Dzięki swojej delikatności i przenikalności światła masa przypomina prawdziwą porcelanę. Po wyschnięciu dekoracje z masy porcelanowej można malować farbami marki Astra, lub lakierować spoiwem akrylowym. Czas schnięcia ozdób zależny jest od grubości przedmiotów, a także warunków suszenia.
Gina samoutwardzalna
Glina samoutwardzalna występuje w dwóch kolorach: białym oraz terakota (brązowy). W zależności od producenta w opakowaniu znajdować się może: 460 g, lub 520 g masy, dlatego też będzie ona idealna do tworzenia niewielkich form rzeźbiarskich takich jak: baza magnesów na lodówkę, różnego rodzaju figurki czy ozdoby choinkowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj masy, która twardnieje poprzez wysychanie na powietrzu. Nie ma konieczności wypalania jej w piekarniku. Jednak czas wysychania zależny jest od temperatury oraz ilości użytego materiału. Po całkowitym wyschnięciu ozdoby wykonane z gliny samoutwardzalnej można malować farbami. Aby ułatwić sobie proces modelowania, glinę można odrobinę zwilżyć wodą. Podobnie jak w przypadku pozostałych mas plastycznych, po wyschnięciu można po niej malować farbami.
Glina rzeźbiarska
Wszechstronna glina rzeźbiarska, nadaje się do użytku zarówno profesjonalnego, jak i hobbystycznego. Równie dobrze sprawdzi się ona jako materiał rehabilitacyjny na zajęciach terapeutycznych. Jest doskonałym wyborem dla artystów, projektantów, rzemieślników, czy hobbystów. Idealnie sprawdza się w modelowaniu, lepieniu, odciskaniu i odlewaniu w formach gipsowych. Dostępna jest w kolorze naturalnym, natomiast po wypaleniu staje się biała . Glina rzeźbiarska jest miękka, plastyczna i łatwo się lepi, co pozwala na precyzyjne wykonywanie różnego rodzaju form oraz małych detali. Od gliny samoutwardzalnej różni się tym, że można poddać ją procesowi wypalania w temperaturze 850oC – 1200oC.