Poradniki

Quiling – co to jest? Poznaj 7 przydatnych akcesoriów

Quiling - co to jest

Quiling to efektowna technika rękodzielnicza zaliczana do papieroplastyki. Łatwo opanować jej podstawy, dzięki czemu korzystać z niej mogą zarówno dzieci, jak i również osoby dorosłe. W naszym artykule wyjaśnimy, co to jest quiling, a także co jest potrzebne do tworzenia.

Quiling – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest Quiling. Nazwa z języka angielskiego oznacza „nawijać na rurkę lub pióro” – faktycznie oddaje sposób pracy tą technika. Jest to sztuka polegająca na wykorzystywaniu pasków papieru, które są zwijane, kształtowane, a następnie sklejane ze sobą w celu stworzenia fantazyjnych, dekoracyjnych wzorów 3D.

Kiedy powstał i skąd pochodzi quiling?

Otóż nie ma jednej konkretnej daty, która wskazywałaby konkretnie na początki quilingu. Niektórzy szacują, że początek tej techniki miał miejsce wraz z wynalezieniem papieru w Chinach lub w Egipcie (niektóre grobowce ozdabiane były drucianymi kształtami wyglądem zbliżonymi do współczesnego quilingu). Uważa się, że w latach 300. i 400. XX wieku srebrne i złote druty były mocowane wokół filarów i wazonów oraz biżuterię wykonaną tą techniką. Quilling był także praktykowany przez Greków, którzy używali cienkich metalowych drutów do ozdabiania pojemników i pudełek. Najwcześniejsze dzieła pochodziły z okresu średniowiecza.

W XIII wieku metalowy filigran (technika złotnicza polegająca na zdobieniu lub wykonywaniu całego przedmiotu z cienkich drucików ułożonych w ażurową siatkę) wykorzystywany był do dekoracji w wielu krajach. Jednak w związku z narastającym brakiem surowców do zdobienia jako substytutu zaczęto wykorzystywać papier.

Znaleźć można wiele informacji o tym, że w Europie (a zwłaszcza w Anglii) dla zamożnych dam quiling był bardzo ciekawym hobby. Rozkwitał on zwłaszcza w wyższych sferach, gdzie kobiety miały dużo czasu wolnego i nie musiały podejmować się pracy zarobkowej. Dlatego też damy zaczęły wykorzystywać quiling do sygnalizowania kawalerom bogactwa i czasu wolnego.

Techniką quilingu zdobione praktycznie wszystko, począwszy od parawanów, szafek, pojemników, podstawek na wino, kosze, skrzynki, kończąc na meblach. Istnieją zapiski świadczące o tym, że quiling popularny był w 1810 roku. Jednakże niedługo potem jego popularność spadła. W Europie w 1875 roku zdobienie zostało ponownie wprowadzone przez Wiliama Bemrose’a. Stworzył on zestaw o nazwie „Mosaicon”, który zawierał podręcznik do quilingu.

Obecnie quiling przeżywa swoją drugą młodość i jej wykorzystywany między innymi do zdobienia kartek okolicznościowych, zaproszeń, pudełek, a nawet do tworzenia biżuterii.

Co jest potrzebne do quilingu?

Akcesoria do quilingu

W porównaniu do innych technik zdobniczych quiling jest stosunkowo łatwy do nauczenia, a efekty są naprawdę spektakularne – nawet na samym początku.

Technika zwijania papieru jaką jest quiling, nie wymaga większych nakładów finansowych. Na początek wystarczy kilka produktów (paski, klej oraz igła w zupełności wystarczą), które przedstawiliśmy poniżej.

Paski papieru do quilingu

Podstawowym artykułem niezbędnym do tworzenia quilingu są wąskie papierowe paski. Występują one w wielu różnych kolorach i kilku szerokościach. Oczywiście arkusz papieru można samemu pociąć w domu na cienkie paski, jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będą one równe. Dlatego tez na początku warto zainwestować w gotowe zestawy papierowych pasków, które nie tylko ułatwią nam pracę, ale również zaoszczędzą sporo czasu.

Igły do quilingu

Igły do quilingu popularnie nazywane są również nawijakami. Składają się one z trzonków, w których osadzone są kilkucentymetrowe metalowe tzw. igły. Cechą charakterystyczną igieł jest to, że są one rozcięte wzdłuż, po to aby umożliwić wsuwanie papierowych pasków. Po umieszczeniu w nich papieru wystarczy obracać trzonek. W ten sposób otrzymamy estetycznie wyglądającą spiralę. Aby zabezpieczyć ja przed rozwinięciem wystarczy luźny koniec przykleić. Następnie w zależności od osobistych preferencji możemy stworzyć z niej dowolny kształt. Zginając naszą spiralę w jednym miejscu uzyskamy kształt łzy. Z kolei załamując pasek w czterech miejscach uzyskać możemy kwadrat. W internecie jest mnóstwo inspirujących nagrań, które umożliwią szybką naukę tworzenia poszczególnych kształtów.

Szablony do quilingu

Szablony do quilingu umożliwiają tworzenie różnych kształtów tj.: kwadratów, prostokątów, serc, półokręgów oraz wielu innych. Korzystając z rozwiązań jakimi są szablony mamy pewność, że nasze kształty zawsze będą miały taki sam rozmiar. Decydując się na zakup szablonu do quilingu warto wziąć pod uwagę materiał z jakiego zostały one wyprodukowane. Korkowe szablony umożliwiają przypinanie pasków do podstawy za pomocą szpilek. Ułatwi to pracę w szczególności osobom poczatkującym.

Jak korzystać z szablonów? Jest to niezwykle proste, wystarczy umieścić papierowy pasek w nacięciu igły do quilingu, a następnie korzystając z szablonu uformować interesujący nas kształt. Uformowany wzór przytrzymujemy igłą lub przypinamy szpilką, a następnie wysuwamy igłę i przyklejamy luźny koniec papierowego paska.

Grzebień do quilingu

Grzebień do quilingu w znaczący sposób ułatwia zwijanie pasków papieru. Doskonale sprawdza się on w rozwijaniu umiejętności. Jego użycie jest niezwykle proste. Na jednym z końców papierowego paska wystarczy umieścić kropelkę kleju. Następnie zaginamy końcówkę, tak aby stworzyć oczko rozmiarem pasujące do zębów grzebienia. Później powstałe oczko umieszczamy na jednym z zębów grzebienia, a w dalszym etapie przekładamy pasek przez pozostałe zęby grzebienia. Luźny koniec przyklejamy, po czym całość delikatnie zsuwamy. W ten sposób szybko i łatwo otrzymamy fantazyjne i ciekawe kształty.

Klej do quilingu

W tworzeniu techniką quilingu niezbędne jest posiadanie kleju. Najlepiej wybierać te z precyzyjnym aplikatorem, choć ostateczny wybór należy do nas samych. W technice quilingu największą popularnością cieszy się klej magic, który bardzo dobrze klei papier, a po wyschnięciu staje się całkowicie przezroczysty. Jeżeli wolimy pracować z klejem w sztyfcie to warto zadecydować się na posiadanie podkładki, która pozwoli zachować nam nasze miejsce pracy w czystości.

Nożyczki precyzyjne do quilingu

Zwijając paski papieru pod ręką powinniśmy mieć również nożyczki, najlepiej precyzyjne. Doskonale sprawdzą się one w cięciu zarówno cieńszych, jak i również szerszych papierowych pasków. Standardowej wielkości nożyczkami ciężko będzie się operowało, zwłaszcza w przypadku mniejszych elementów.

Pęseta do quilingu

Ostatnim przydatnym w quilingu artykułem jest pęseta. Nie każdy z niej korzysta, lecz na początku nauki warto ją mieć w zanadrzu. Zagięte końce pęsety umożliwią nie tylko chwytanie niewielkich fragmentów, ale także pozwolą na formowanie oryginalnych kształtów.

Podsumowanie

Kluczowe znaczenie w quilingu mają papierowe paski. Występują one w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia tworzenie niezwykłych prac. Z czasem gdy osiągniemy już podstawową wiedzę na temat tej techniki rękodzielniczej, możemy poszerzyć swój asortyment o tzw. karbownice, które umożliwiają nadanie paskom papieru fantazyjnej, karbowanej tekstury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *