Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób zachować wspomnienia? Doskonałym rozwiązaniem jest prowadzenie tak zwanych albumów czy pamiętników. Możemy w nich umieszczać różnego rodzaju fotografie, urywki z gazet, a dodatkowo umieszczać obok nich istotne zapiski. Taka forma pozwoli na długi czas zachować ważne dla nas wspomnienia, które mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Jak zatem zacząć prowadzenie takiego albumu? Jak sprawić aby wyglądał estetycznie i wyjątkowo? Świetnym rozwiązaniem jest scrapbooking. Czym właściwie on jest? Jak się do niego zabrać ? Co będzie nam potrzebne na początek? W naszym artkule przybliżymy temat scrapbookingu. Zanim jednak przejdziemy do tematu tworzenia, poświęcimy chwilę na wyjaśnienie czym właściwie jest scrapbooking, a także skąd się wywodzi.
Spis treści”
Scrapbooking – co to takiego?
Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami lub różnego rodzaju pamiątkami rodzinnymi. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa scrap, które oznacza skrawek (początkowo do zdobień wykorzystywano skrawki różnych materiałów oraz papieru, które pozornie były już niepotrzebne), a w połączeniu z book (czyli książka), oznacza właśnie tego rodzaju album. Obecnie pod nazwę scrapbooking zalicza się również ręczne zdobienie kartek okolicznościowych.
Historia scrapbookingu
Skoro wyjaśniliśmy sobie znaczenie słowa scrapbooking, to warto pochylić się również nad jego historią. Technika wykonywania tą metodą albumów początek swój miała w Anglii. To właśnie tam na przełomie XV i XVI wieku tworzono pierwsze tego typu pamiętniki. Początkowo gromadzono w nich pamiątki (np. bilety ze spektakli teatralnych), a także wycinki z gazet, które zawierały najważniejsze informacje. Popularne było również tworzenie albumów, w których można było znaleźć korespondencję czy przepisy kulinarne.
Jak to się stało, że scrapbooking jest obecnie znany na niemal całym świecie? Po części stało się tak, dzięki Jamesowi Grangerowi. W 1715 roku opublikował on książkę na temat historii Anglii, pozostawiając na jej końcu kilka wolnych stron. Dzięki temu każdy czytelnik miał możliwość opisania dziejów kraju swoimi oczyma. Mógł również tam umieścić rodzinne pamiątki lub zanotować osobiste uwagi czy przemyślenia. W skrócie, puste strony umożliwiały personalizację albumu za pomocą różnego rodzaju pamiątek. W ten sposób James Granger w znaczny sposób przyczynił się do rozpowszechnienia scrapbookingu.
Jednak przełomowy moment nastąpił w XIX wieku, kiedy to spopularyzowały się czasopisma, dzienniki oraz gazety. Te wydarzenie sprawiło, że ludzie coraz częściej i chętniej gromadzili swoje wspomnienia na papierze. Różnego rodzaju ulotki, broszury, gazety czy bilety trafiały do specjalnych albumów. Tam opatrzono je zapiskami (kiedy miały miejsce, gdzie się odbywały itp.), które pozwalały na ich późniejszą identyfikację.
Warto wspomnieć również o niejakim Marku Twain. Podczas swoich podróży zabierał ze sobą albumy i umieszczał w nich wycinki, zdjęcia i pamiątki. Z czasem okrzyknięto go jednym z pierwszych amerykańskich scrapbookerów. Dzięki swojemu doświadczeniu został on wynalazcą materiałów do ozdabiania albumów. W 1873 roku otrzymał on patent na samoklejący album z wycinkami. Sprzedał się on w nakładzie aż 25 000 egzemplarzy.
Jednak pierwszy sklep z artykułami poświęconymi technice scrappobookingu otworzony został przez niejaką Marielen W. Christensen. Firma nosiła nazwę Keeping Memories Alive, mieściła się w Spanish Fork w stanie Utah. Marka ta istnieje do dzisiaj i jest jedną z najbardziej znanych w branży na całym świecie.
Bardzo duży wpływ na rozpowszechnianie tej techniki ozdabiania miał również fakt powszechnego dostępu do fotografii. Dzięki temu coraz częściej fotografie umieszczano w albumach, a obok nich tworzono adnotacje kto się na nich znajdował, a także gdzie i kiedy zdjęcie zostało zrobione. A jak wygląda scrapbooking obecnie?
W dzisiejszych czasach, dzięki powszechnemu dostępowi do internetu, coraz więcej osób rozpoczyna swoja przygodą ze scrapbookingiem. Dzieje się tak, ponieważ dostępnych jest wiele blogów tematycznych, grup związanych z tą techniką, a także wiele wątków na różnego rodzaju forach. Znajdziemy w nich wiele pomysłów oraz porad od bardziej doświadczonych osób.
W Polsce odbywają się również imprezy związane ze scrapbookingiem. To właśnie na nich miłośnicy tej techniki spotykają się, by wymieniać się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Warto również zaznaczyć, że w naszym kraju bardziej powszechne jest tworzenie kartek okolicznościowych techniką scrapbookingu.
Materiały do scrapbookingu
Poniżej przedstawiamy artykuły, które niezbędne są do rozpoczęcia przygody z klasycznym scrapbookingiem.
Album do scrapbookingu
Jednym z najbardziej niezbędnych artykułów do rozpoczęcia przygody ze scrapbookingiem jest album. Stanowi on podstawę do zapisywania i dekorowania naszych wspomnień. To ile powinien mieć wewnątrz stron, zależy od naszych osobistych preferencji. Aby wygodnie się w nim tworzyło, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie albumu na spirali. Umożliwi ona rozłożenie go na płasko, dzięki czemu łatwiej się w nim będzie pracowało. Istotne jest jednak to, aby kartki w albumie nie były śliskie. Dlaczego? Ponieważ niektóre ozdoby nie będą zbyt dobrze się na nich trzymały.
Papier do scrapbookingu
Jeżeli zdecydujemy się na tworzenie kartek okolicznościowych techniką scrapbookingu, to do bazy lepiej wykorzystać papiery o wyższej gramaturze. Dzięki temu arkusze papieru do scrapbookingu będą nie tylko sztywniejsze, ale również nie będą się zaginać pod ciężarem ozdób. W zależności od osobistych preferencji, do zdobienia wykorzystywać można różnego rodzaju papiery. Mogą to być kolorowe arkusze samoprzylepne, które dostępne są w różnych formatach. Równie dobrze sprawdzą się zwykłe kartki papieru. Na rynku dostępne są także gotowe scrapki, czyli wycięte z papieru kształty lub napisy.
Klej do scrapbookingu
Jeżeli korzystamy z materiałów, które nie posiadają na sobie warstwy klejącej, to warto zaopatrzyć się w odpowiedni klej. W zależności od potrzeb do wyboru mamy dwa rodzaje kleju: w tubie lub w sztyfcie. Dodatkowo warto posiadać również specjalne kropeczki klejące, które doskonale sprawdzą się do przyklejania zdjęć.
Wstążki do scrapbookingu
Wstążki do scrapbookingu występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów. W zależności od potrzeb dostępne są one w kilku rozmiarach. Zazwyczaj nawinięte są na szpulkę, dzięki której są one niezwykle wygodne w użyciu. Doskonale sprawdzą się przy tworzeniu kokardek i innych elementów dekoracyjnych.
Taśmy do scrapbookingu
Do scrapbookingu przydadzą się nam dwa rodzaje taśm. Jednym z nich są tasiemki dekoracyjne, które występują w różnych wzorach. Dostępne są one w kilku rozmiarach i fakturach, dzięki czemu wykonanie może być różnorodne. Na rynku znajdziemy tasiemki holograficzne, korkowe, koronkowe, papierowe, brokatowe oraz materiałowe.
Dodatkowe artykuły do scrapbookingu
Jako dodatkowe artykuły do zdobień wykorzystać można różnego rodzaju ćwieki, cyrkonie, perełki, ozdobne nity, kryształki i naklejki samoprzylepne. Fantastycznie sprawdzą się farby strukturalne, papierowe kwiaty, stemple oraz pieczątki. Ciekawym rozwiązaniem okazać się mogą dziurkacze z różnymi kształtami. Generalnie przydatne są różnego rodzaju ozdoby, które można nakleić w albumie.
Maszyny tnąco – wytłaczające do scrapbookingu
Świetnym rozwiązaniem dla scrapbookingu są maszyny tnąco – wytłaczające. Warto jednak zaznaczyć, że nie należą one do najtańszych. Dlatego też sprawdzą się one w przypadku osób, dla których scrapbooking stanowi źródło dochodu. Z pomocą tego narzędzia tworzyć można niepowtarzalne projekty. Na rynku dostępne są różnego rodzaju wykrojniki, dzięki którym nasze prace będą miały wyjątkowy urok.
Podsumowanie
Warto zapamiętać jedną, najważniejszą rzecz. W scrapbookingu nie ma sztywnych zasad i reguł. Tworzone przez nas kompozycje powinny być zależne tylko i wyłącznie od nas samych. W dekoracji i ozdabianiu naszych albumów oraz kartek okolicznościowych nie powinno ograniczać nas nic poza naszą wyobraźnią.