Serwetki do decoupage stanowią doskonały sposób na personalizację oraz ozdobienie przedmiotów codziennego użytku. Z ich pomocą można tworzyć piękne i oryginalne dekoracje, które wyglądają, jakby były ręcznie malowane. Zdobienie technika decoupage z pewnością daje wiele satysfakcji, pozwala na odpoczynek oraz kreatywne spędzenie wolnego czasu.
Technika decoupage doskonale wpisuje się także w obecne trendy dbania o środowisko. Dzięki niej możemy nadać przedmiotom tzw. drugie życie, np. słoiki możemy przerobić na estetyczne pojemniki do przechowywania żywności. Możemy również nadać starym doniczkom zupełnie nowego wyglądu, czy stworzyć piękny świecznik, który podarujemy bliskiej nam osobie. W ozdabianiu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Możliwość samodzielnej naprawy, czy też tworzenie ze starych przedmiotów zupełnie nowych, pozwoli nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, ale przede wszystkim da ogromną satysfakcję z efektów pracy.
Spis treści:
Co to jest decoupage?
Decoupage to sztuka ozdabiania przedmiotu poprzez przyklejanie na jego powierzchnię ozdobnych kawałkami serwetek. Często łączy się tę technikę z malowaniem lub pozłacaniem. Dzięki swojej bogatej historii i wielorakości stosowanych technik, możliwości tej fascynującej sztuki zdobniczej są praktycznie nieograniczone. Zanim przejdziemy dalej, wytłumaczymy, czym tak właściwie jest technika decoupage, a także skąd się wywodzi.
Warto wiedzieć, że słowo decoupage pochodzi z języka francuskiego. Wywodzi się ono od decouper, które oznacza wycinać i odnosi się do sztuki ozdabiania papierowymi wycinankami różnego rodzaju przedmiotów. Uważa się, że pochodzenie techniki decoupage wywodzi się ze wschodniosyberyjskiej sztuki grobowej. Plemiona koczownicze nomadów używały kawałków filców do ozdabiania grobowców swoich zmarłych. Po czasie praktyka ta dotarła z Syberii do Chin, co skutkowało w XII wieku wykorzystywaniem wycinanych kawałków papieru do ozdabiania lampionów, pudełek, okien oraz wielu innych przedmiotów.
Rozkwit techniki decoupage nastąpił po koniec XVII wieku, kiedy to do Europy zaczęto sprowadzać meble wykańczane laką (żywica sumaka lakowego, zwanego też werniksowym). Meble ozdabiane tą techniką budziły zachwyt wśród mieszkańców, jednak ich cena była bardzo wysoka, a liczba produkowanych artykułów zbyt mała do spływających zamówień. Dlatego też weneccy rzemieślnicy wprowadzili na rynek imitację oryginalnych mebli. Najpierw wycinano orientalne elementy, które następnie naklejano na meble. Całość zabezpieczano warstwami sandaraki ( miękka, naturalną żywicą) do momentu, aż dzieło przypominało oryginał.
Równocześnie z rozwojem techniki ozdabiania mebli, bogatsza cześć społeczeństwa zaczęła zatrudniać mistrzów wśród malarstwa do ozdabiania ścian i sufitów. Wraz z biegiem czasu popyt na tego rodzaju usług zdecydowanie rósł, a rąk do pracy nie przybywało. Istotny był również fakt, ze nie każdego było ówcześnie stać na tego rodzaju sztukę. Dlatego też wynaleziono alternatywę. Malowidła artystów były najpierw wycinane, później przyklejane, a na końcu pokrywane lakierem, aby odwzorowywały oryginalne dzieła. Tak powstała sztuka zwana l´ arte del povero – czyli sztuka biedaków.
W niedługim czasie decoupage stało się typowo kobiecym hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano już nie tylko meble, ale coraz częściej małe szkatułki pudełka czy przypory toaletowe. Do zdobień zaczęto wykorzystywać elementy pochodzące z oryginalnych obrazów. Na skutek tych działań zniszczono wiele ówczesnych dzieł malarzy takich jak: François Boucher, Jean-Honoré Fragonard, Pierre-Joseph Redouté, Jean-Baptiste Pillement, Jean Antoine Watteau.
Z biegiem czasu niektóre osoby zajmujące się decoupagem zaczęto postrzegać jako artystów. Tak właśnie było z niejaką Mary Delany, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Później przy pomocy techniki decoupage tworzyli również Pablo Picasso i Henri Matisse.
Warto wiedzieć, że technika decoupage jest bardzo uniwersalna. Pozwala ozdabiać różnego rodzaju powierzchnie takie jak: drewno, plastik, ceramika, szkło oraz wiele innych.
Jakie serwetki do decoupage?
Serwetki do ozdabiania techniką decoupage powinny być cienkie, delikatne i transparentne. Ta cecha z pewnością ułatwi ich aplikację na różne powierzchnie takie jak drewno, szkło, metal czy tkaniny. Wybierając serwetki, warto stawiać na te, które składają się z co najmniej 3 – warstw. Należy jednak wiedzieć, że naklejamy na przedmiot jedynie warstwę z nadrukiem. Zaczynając przygodę z techniką decoupage, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego? Ponieważ zanim dojdziemy do wprawy w wycinaniu, serwetki często mogą się nam rwać.
Serwetki decoupage cieszą się niezwykłą popularnością wśród osób zajmujących się tą techniką ozdabiania. Dlaczego? Ich atutem jest to, że są ogólnodostępne. Poza tym ich cena jest zdecydowanie niższa niż w przypadku oryginalnego papieru ryżowego dedykowanego do decoupage. Bardzo istotny jest także fakt, że serwetki do decu dostępne są w wielu wzorach oraz kolorach, co pozwala na tworzenie unikatowych projektów.
Serwetki do decoupage MAKI firmy POL-MAK
Grupa POL-MAK to jeden z największych europejskich producentów ozdobnych artykułów papierniczych. W ofercie firmy znajdziemy markę MAKI, w skład której wchodzą właśnie serwetki do decoupage. Artykuły z tej kolekcji charakteryzują się wyjątkowym wzornictwem, które zgodne jest z nadchodzącymi trendami. Nie brak również klasycznych wzorów serwetek cieszących się niezmiennie popularnością. Bogata paleta kolorystyczna oraz wyraziste wzory sprawiają, że każdy znajdzie serwetki pasujące do indywidualnego projektu.
Serwetki do decoupage MAKI firmy POL-MAK charakteryzują się wysoką jakością, trwałością oraz elegancją. Do produkcji wykorzystywana jest 3 – warstwowa, wytrzymała bibuła o gramaturze 18 g/m2. Co ważne, nie jest ona bielona chlorem, a zadruk na niej powstaje przy użyciu ekologicznych farb wodnych. Ich zaletą jest to, że nie rozpływają się i nie tracą koloru po kontakcie z klejem czy lakierem. Rozmiar serwetek po rozłożeniu to: 33 x 33 cm.
Surowce wykorzystywane do wytwarzania serwetek pochodzą z certyfikowanych i sprawdzonych źródeł. Potwierdzają to liczne certyfikaty i atesty, o których krótko wspomnimy poniżej.
Tak jak wspomnieliśmy chcielibyśmy wspomnieć o licznych certyfikatach, świadczących o najwyższych standardach pracy i produkcji firmy POL-MAK.
- BRC Consumer Products – jest to standard skierowany do producentów artykułów typu „non-food” przeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta finalnego. Obejmuje on najważniejsze obszary działania firmy z punktu widzenia jakości i bezpieczeństwa wytwarzanych produktów.
- PZH Produkt z Atestem – jest to certyfikat wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Zaświadcza on o bezpieczeństwie wyrobów przedsiębiorstwa POL-MAK dla zdrowia człowieka.
- FSC – certyfikat FSC Kontroli Pochodzenia Produktu (CoC) potwierdza, że surowce wykorzystane do produkcji pochodzą z odpowiedzialnie zarządzanych lasów.
- Nordic Swan Ecolabel – Nordic Ecolabel to jeden z najsurowszych i cieszących się największym uznaniem systemów certyfikacji środowiskowej na świecie. Produkty POL-MAK oznaczone certyfikatem Nordic Swan Ecolabel spełniają wymagania dotyczące zdrowia, jakości i środowiska, przez co pomagają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
Popularne motywy serwetek do decoupage
Wybór wzorów i motywów na serwetkach zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli jednak nie macie inspiracji, podpowiadamy, które serwetki decoupage cieszą się aktualnie największą popularnością.
- Serwetki decoupage kwiaty i rośliny
- Serwetki decoupage vintage
- Serwetki decoupage ornamenty
- Serwetki decoupage bożonarodzeniowe
- Serwetki decoupage wielkanocne
- Serwetki decoupage marynarskie
Co oprócz serwetek potrzebne jest do zdobienia techniką decoupage?
Oprócz serwetek do ozdabiania przyda się na jeszcze kilka innych artykułów. Pierwszym z nich są nożyczki. Warto posiadać co najmniej dwie pary nożyczek, duże do wycinania większych elementów, oraz małe tzw. precyzyjne do wycinania skomplikowanych, drobnych wzorów. W ozdabianiu techniką decoupage niezwykle przydatne są pędzle. Jakie? Najlepiej te dedykowane do farb akrylowych. Charakteryzują się one miękkim i elastycznym włosiem. Warto również posiadać pędzle gąbkowe, dzięki nim można uzyskać bardzo ciekawe efekty.
Do naklejania serwetek na powierzchnię niezbędny jest klej. Na rynku znajdziemy sam klej, lub klej z werniksem dedykowany do techniki decoupage. Jednak równie dobrze sprawdzi się również klej wikol.
Podczas zdobienia techniką decoupage przydatne są również farby akrylowe. Chętnie są on wykorzystywane zarówno jako podkład, jak i również do wykańczania dzieł. Podstawą jest dobrze kryjąca farba w kolorze białym – z całą pewnością nie powinno jej zabraknąć w decoupage.
Jak wykonać zdobienie techniką decoupage?
Ozdabianie przedmiotów techniką decoupage nie jest bardzo trudne. Łatwo można się tego nauczyć, wystarczy odrobina chęci i cierpliwości. Do ozdabiania będzie nam potrzebny jakiś przedmiot. Może być to szkatułka, wazon, lub doniczka. Wybór zależy od naszych własnych preferencji. Pierwszym etapem jest przygotowanie powierzchni, którą należy przede wszystkim umyć i odtłuścić. Jeżeli chcemy, możemy pokryć przedmiot farbą akrylową, która będzie stanowiła podkład. Kolejnym krokiem jest wybranie serwetek o interesującym wzorze. Następnie należy oddzielić warstwę z nadrukiem od pozostałych warstw serwetki.
Jeżeli produkt, który chcemy dekorować, jest mały lub jeżeli chcemy połączyć kilka wzorów, dobrym pomysłem będzie wycięcie z serwetek odpowiednich elementów. Następnym etapem jest nałożenie serwetki na docelową powierzchnię, a następnie delikatnie za pomocą pędzla pokrywamy ją klejem do decoupage. W kilka sekund klej przenika przez serwetkę i przykleja ją do powierzchni. Podczas tego etapu należy zachować szczególną ostrożność, po to, aby serwetki się nie pomarszczyły, lub co gorsza przerwały. Można również najpierw posmarować powierzchnie przedmiotu klejem, a następnie przykleić serwetkę
Niezależnie od wybranej metody należy serwetkę delikatnie wygładzić przy pomocy pędzla. Dzięki temu usuwa się nadmiar ewentualnych pęcherzyków powietrza. Można to zrobić za pomocą miękkiego pędzelka. W celu zabezpieczenia naszego dzieła, po wyschnięciu możemy zabezpieczyć je warstwą lakieru dedykowanego do techniki decoupage. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie naszego dzieła warstwa lakieru. W tym przypadku doskonale sprawdzi się werniks. Warto tutaj wspomnieć, że na rynku znajdziemy również werniks, który po wyschnięciu będzie imitował pęknięcia, a tym samym postarzy nasze dzieło. Więcej na temat wykonywania zdobień techniką decoupage przeczytacie tutaj.