Farby olejne
Wprowadzenie do farb olejnych
Artystyczne farby olejne to jedno z najstarszych, do dzisiaj wykorzystywanych, mediów do malowania. Malowanie przy ich użyciu jest jedną z klasycznych technik malarskich.
Czym są farby olejne i jak są używane?
Farba olejna to nic innego jak cząsteczki pigmentu zawieszone w oleju (np. roślinnym). Na ogół mają konsystencję płynną lub zbliżoną do pasty. Farby olejne są na ogół pakowane w poręczne tubki, a ich użytkowanie rozpoczyna się od wyciśnięcia na paletę lub deskę. Ułatwia to ich mieszanie, oraz nabieranie odpowiedniej porcji pędzlem lub szpachelką. Tych ostatnich używać można przy zastosowaniu farb gęstszych, o konsystencji pasty.
Historia i ewolucja farb olejnych
Tradycyjne farby olejne składały się z mieszanki pigmentów z olejem lnianym lub olejem orzechowym. We współcześnie produkowanych farbach olejnych dodawany jest olej krokoszowy, a także olej makowy. W przypadku tego ostatniego do prawidłowego wyschnięcia obrazu konieczna jest długotrwała ekspozycja na promienie UV (lub promienie słoneczne).
Zalety farb olejnych
Wysokojakościowe farby olejne cechują się dużą zawartością pigmentu i świetnym kryciem. W opinii zaawansowanych artystów paleta farb olejnych posiada najbardziej zróżnicowane kolory, co pozwala na uzyskanie barw nieosiągalnych lub trudno dostępnych w przypadku malarstwa akrylowego i innych technik. Farby olejne gwarantują także dosyć wysoką odporność na światło.
Farby olejne rodzaje
Klasyczne farby olejne – Jakie są różnice względem farb wodorozcieńczalnych?
Farby olejne rozpuszczalne są w specjalnych rozpuszczalnikach, takich jak olej terpentynowy oraz olej lniany. Co prawda na rynku funkcjonują farby typu „farba olejna wodorozcieńczalna”, jednak co do zasady większość farb olejnych nie należy do farb wodorozcieńczalnych. Farby olejne wysokiej jakości posiadają jednolity kolor i konsystencję, dzięki czemu przy dobrym wymieszaniu z rozpuszczalnikiem uzyskamy jednolitą, zwiększoną przejrzystość.
Farby olejne metaliczne: kiedy i jak ich używać?
Farby metaliczne olejne są rzadkością i nie każdy producent posiada farby tego typu w ofercie. Na ogół wykorzystywane są do podbicia blików świetlnych lub nadania malowanym powierzchniom cech metalicznych. Nadużywanie farb metalicznych może sprawić, że całość obrazu nabierze nienaturalnego charakteru. Dobry komplet farb olejnych powinien jednak zawierać chociaż jedną farbę metaliczną, która pozwoli na uzyskanie interesujących efektów na obrazach.
Szybkoschnące farby olejne: zalety i zastosowania
Szybkoschnące farby olejne to świetne rozwiązanie w przypadku malowania impastem lub wykorzystywania laserunku jako bazy do obrazu. Typowe farby olejne schną około 6-10 godzin, ale po takim czasie jedynie wierzchnia warstwa jest sucha. Aby farba wyschła całkowicie, potrzebne jest od 24h do nawet 6 dni. Farby szybkoschnące pozwalają na skrócenie czasu schnięcia nawet o połowę (wszystko zależy od konkretnego modelu, grubości farby i ew. domieszek farb klasycznych).
Jak wybrać farby olejne do malowania obrazów
Szeroki wybór farb olejnych: co brać pod uwagę?
Warto zwracać uwagę na jakość, krycie, intensywność kolorów, dostępną paletę barw (w tym kolory nietypowe, np. metaliczne),
Artystyczne farby olejne: Astra Artea, Daler – Rowney, Faber – Castell, Maries – zestawy farb dla artystów
Wśród producentów farb olejnych nie brakuje wielu marek z długą tradycją. Poniżej proponujemy farby olejne, które naszym zdaniem dopasują się do wymagań początkujących i średnio-zaawansowanych artystów. Są to najlepsze farby olejne do nauki malowania i doskonałe farby olejne dla osób już odrobinę „zaprawionych w boju”.
Linia farb olejnych marki Astra Artea to świetny wybór kiedy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z malarstwem olejnym. Farby te dostępne są zarówno jako pojedyncze tubki, jak również w zestawach i są to jedne z najpopularniejszych farb olejnych. Alternatywą mogą być zestawy farb dla artystów marki Maries – zawierające 12 lub 18 tubek. To świetny sposób na to, aby nabyć farby olejne tanio, ale zachowując odpowiednią jakość.
W ofercie sklepu Artszop znaleźć można także farby marek Phoenix, serię Simply marki Daler – Rowney, jak również farby olejne cenionego Faber – Castell.
Na rynku nie brakuje marek takich jak farby olejne Artists, farby olejne Rive, farb olejnych Talens, farba olejna Winton Oil, marka Williamsburg, farba olejna Classico, farba olejna Fine Oil, farby olejne Graduate, farba olejna Blur, farba olejna Rive Gauche. W wielu przypadkach są to zestawy farb klasy studio (dedykowane do nauki).
Farby olejne w sztyfcie versus tradycyjne farby olejne
Farby olejne w sztyfcie to medium łączące w sobie cechy farby olejnej oraz łatwość posługiwania się, charakterystyczną dla miękkich pasteli. Farby w sztyfcie mogą służyć jako narzędzie do szybkiego wypracowania bazy dla obrazu, a dalszej obróbki farby można dokonywać pędzlami lub szpachelkami.
Jakie są cechy farb klasy studio? Jakie wybrać zestawy farb klasy studio?
Farby olejne klasy studio to farby kierowane do osób uczących się malowania farbami olejnymi. Zestawy farb klasy studio, w skład których wchodzi paleta farb olejnych zawierająca wszystkie podstawowe kolory, to idealne zestawy farb dla artystów chcących poznać tajniki malowania farbami olejnymi. Farby te łatwiej mieszać ze sobą niż farby dla zaawansowanych artystów. Cechują się także nieco krótszym czasem schnięcia.
Profesjonalne farby olejne versus farby dla początkujących
Czym różnią się profesjonalne farby olejne od zestawów dla początkujących?
Farby profesjonalne to zawierające większą ilość pigmentów farby olejne, które cechują się jednocześnie mniejszą ilością domieszek i zanieczyszczeń. Wpływa to pozytywnie nie tylko na większą intensywność kolorów i lepsze krycie, ale także podnosi ich trwałość. W przypadku takich farb warto mimo wszystko stosować werniksy farby olejne chroniące i wzmacniające ich wierzchnią warstwę.
Jakie są najpopularniejsze zestawy farb olejnych dla artystów? Farby olejne podkategorie
Trudno o wskazanie jednej konkretnej marki czy zestawu. Na pewno warto samodzielnie eksperymentować i sprawdzać właściwości farb – w końcu każdy ma własne preferencje dotyczące pracy z farbami olejnymi. Farby olejne podkategorie: zestawy farb olejnych można z grubsza podzielić na małe zestawy dla początkujących (12-18 kolorów, niska cena), zestawy farba studio do nauki oraz zestawy dla średnio i mocno zaawansowanych malarzy (farba olejna extra jakość). Proponujemy farby olejne marek takich jak Astra Artea, Derwent, Faber – Castell, Daler – Rowney, Phoenix i Maries.
Akcesoria do farb olejnych
Jakie akcesoria są niezbędne do malowania farbami olejnymi?
Wśród akcesoriów służących do malowania farbami olejnymi wymienić możemy: pędzle, szpachelki, palety, ubrania ochronne, podobrazia, sztalugi, olej lniany lub terpentynę oraz werniksy a dodatkowo różnego rodzaju pojemniki na media.
Olej lniany i olej terpentynowy: jakie mają zastosowania w malarstwie olejnym? Co to farba olejna wodorozcieńczalna?
Olej lniany oraz olej terpentynowy (nazywany potocznie terpentyną) to dwa najpopularniejsze rozcieńczalniki do farb olejnych. Wyjątkiem od tego są oczywiście farby olejne wodorozcieńczalne, jednak większość farb olejnych jest rozrabiana z jednym z wyżej wymienionych olejów. Do farb wodorozcieńczalnych stosować możemy natomiast czystą wodę – jednak farby olejne wodorozcieńczalne nie należą do najpopularniejszych farb olejnych.