Farby plakatowe
Co to są farby plakatowe?
Farby plakatowe to farby wodne, składające się z pigmentu, emulsji, kleju wodnego, werniksu oraz spoiwa – gumy arabskiej. Ten ostatni składnik odróżnia je od temper.
Definicja i zastosowanie farb plakatowych
Farby plakatowe zyskały popularność jako medium do nauki malowania. Są chętnie stosowane w szkołach podstawowych z uwagi na łatwość używania (farbą można malować z użyciem wody lub bez) oraz względną łatwość usuwania plam.
Różne rodzaje farb plakatowych: w butelkach i w tubce, a także w słoiczkach
Farby plakatowe występują w różnych rodzajach opakowań. Zestawy farb najczęściej zawierają słoiczki, zaś pojedyncze kolory dostępne są w postaci farby plakatowe w tubce lub farby plakatowe w butelce.
Jakość i konsystencja farb plakatowych
Jakość farb plakatowych zależna jest od kilku aspektów: ilości pigmentu, krycia jakie zapewnia farba oraz jej jednorodności (zarówno pod względem barwy jak i konsystencji). Dobrej jakości farby plakatowe powinny cechować się nasyconymi kolorami, stosunkowo dużym kryciem oraz jednolitą konsystencją.
Różnorodność kolorów farb plakatowych
Intensywne farby plakatowe: jakie efekty można uzyskać?
Farby plakatowe nierozcieńczone pozwalają na malowanie jednolitym, czystym kolorem lub na mieszanie ich ze sobą w celu uzyskania nowej barwy. Dużo większe możliwości daje zarówno mieszanie farb, jak i rozcieńczanie ich przy użyciu wody. W ten sposób łatwiej uzyskać przejścia tonalne.
Zestaw farb plakatowych: jakie kolory warto mieć?
Farby szkolne plakatowe występują najczęściej w zestawach zawierających 6, 8, 10, 12 lub 24 kolory. Co prawda już zestaw zawierający 5 farb (białą, czarną, czerwoną, żółtą i niebieską) pozwoliłby na malowanie, ale dopiero zestawy składające się z 12 kolorów pozwalają na komfortową pracę. Różne kolory farb plakatowych minimalizują konieczność ciągłego mieszania farb.
Jakie farby warto kupić?
Na pewno warto zwrócić uwagę na to, czy farby są lokalnie produkowane z zachowaniem odpowiednich norm i czy są bezpieczne w użytkowaniu. Produkty malarskie wytwarzane na dalekim wschodzie mogą posiadać w swoim składzie substancje zakazane, lub zbyt duże stężenie substancji, które dopuszczone są do obrotu jedynie w niewielkim stężeniu. Polskie farby plakatowe, markowe farby plakatowe to niejako wyznacznik dobrej jakości farby plakatowe.
Techniki malowania farbami plakatowymi
Podstawowe techniki malowania farbą plakatową
Dwie podstawowe techniki to malowanie farbami bez rozcieńczania oraz z dodatkiem wody. W pierwszym przypadku łatwo uzyskać dobre krycie oraz jednolite plamy barwne, w drugim przejścia tonalne.
Zaawansowane techniki i triki dla doświadczonych artystów
Metoda wash, stosowana najczęściej w modelarstwie, polega na podkreślaniu zakamarków modelu przy użyciu rozcieńczonej farby plakatowej. Bryła natarta takim płynem, czasem dodatkowo delikatnie wytarta (np. ręcznikiem papierowym) pomaga podkreślić różnego rodzaju zagłębienia i drobne elementy na modelach.
Polski producent farb plakatowych
Farby plakatowe Astra: przegląd oferty
Polski producent farb plakatowych – firma Astra – znana jest od dekad i stanowi jedną z najpopularniejszych marek na naszym rynku. Różne kolory farb plakatowych dostępne są w postaci farby plakatowe w tubce lub ich zestawów, a także jako zestawy składające się ze słoiczków. Pojedyncze farby plakatowe w tubce stanowią dobre uzupełnienie dla całych zestawów w przypadku większego wykorzystania konkretnego koloru.
Farby plakatowe Astra efekt: co je wyróżnia?
Farby plakatowe Astra Efekt to intensywne farby plakatowe z dodatkiem brokatu. Pozwalają one na dodanie wyjątkowych efektów do malowanych obrazów.
Farby plakatowe Astra i nie tylko – Inni polscy producenci farb plakatowych
Obok firmy Astra na polskim rynku znaleźć można także marki takie jak AS (również produkcji Astry), Fiorello, Bambino oraz Strigo.
Farby plakatowe w edukacji
Szkolne farby Astra: dlaczego warto je wybrać?
Farby szkolne plakatowe produkcji Astry to dobry wybór ze względu na wysoką jakość przy zachowaniu umiarkowanej ceny. Szkolne farby Astra dostępne są w wielu zestawach, zawierających od 6 do 24 kolorów.
Farby szkolne w zestawach: jakie są dostępne opcje?
Farby szkolne w zestawach mogą składać się z tubek lub słoiczków w jednej z poniższych konfiguracji:
- farby plakatowe 6 kolorów
- farby plakatowe 8 kolorów
- farby plakatowe 10 kolorów
- farby plakatowe 12 kolorów
- farby plakatowe 13 kolorów
- farby plakatowe 24 kolory
Zestaw farb plakatowych może zawierać także dodatkowe produkty malarskie, takie jak pędzelek lub pędzle, paletkę malarską, pojemnik na wodę itp.
Farby plakatowe w butelkach
Farby plakatowe w butelkach to znakomite rozwiązanie gdy przychodzi do malowania dużych powierzchni przy konieczności zachowania wysokiego krycia. Konsystencja farb plakatowych pozwala bowiem na stosunkowo łatwe uzyskiwanie jednolitych barwnie powierzchni (tzw. apli).
Farby plakatowe w tubce
Pojedyncze farby plakatowe w tubce są świetnym sposobem na uzupełnienie brakującego koloru w zestawie. W odróżnieniu od słoiczków nie pozwalają na maczanie pędzla bezpośrednio w pojemniku, stąd konieczne jest użycie palety lub innej powierzchni do mieszania i rozcieńczania farb. Farby plakatowe w tubce sprzedawane pojedynczo pozwalają także na skompletowanie unikatowej palety dedykowanej malowaniu obrazów o określonym charakterze (np. pejzaży). Farby plakatowe w tubce ułatwiają także mieszanie, gdyż wymagają wyciśnięcia na paletę i w ten sposób zabezpieczają przed zanurzeniem „brudnego” pędzla w pojemniku z farbą.
Uniwersalność farb plakatowych w kontekście edukacyjnym
Uniwersalność farb plakatowych wynika z połączenia niskiej ceny oraz łatwości użytkowania. Sprawia to, że stanowią idealne medium do nauki malowania, szczególnie na wczesnym etapie szkolnym.