Farby tempera
Czym są farby tempera?
Rodzaj farb: Czym różnią się farby tempera od innych?
Współczesne farby tempery są blisko spokrewnione z farbami plakatowymi i gwaszami. Zacznijmy jednak od tego, z czego składają się farby artystyczne typu tempera. Podstawą jest mieszanina pigmentów, emulsji, kleju wodnego, oleju i werniksu. Co do zasady tempery są farbami, w których spoiwem jest emulsja (jednorodna mieszanina wody i oleju), farby gwasze to farby ze spoiwem na bazie gumy arabskiej. Farby plakatowe stanowią niejako połączenie jednych i drugich, gdyż ich spoiwo to połączenie emulsji i gumy arabskiej.
Farby temperowe charakteryzują się dobrym kryciem i elastycznością po wyschnięciu, nie są jednak odporne na działanie wody. Dlatego też wymagają pokrycia warstwą ochronną, jeżeli chcemy podnieść ich trwałość.
Farby tempera Astra, tempera Astra Artea i inne popularne marki
Farby Artea firmy Astra to linia temper kierowana do nieco bardziej zaawansowanych artystów. Zestawy farb zawierają 6 lub 12 kolorów farb marki Astra Artea. Osobom rozpoczynającym swoją przygodę z malowaniem temperami możemy zaproponować linię farb tempery marki Happy Color. Farby malarskie tempera Happy Color sprzedawane są w postaci saszetek / woreczków z szyjką i zakrętką. Można je nalewać do wcześniej przygotowanych pojemników lub na paletę.
Zastosowanie farb tempera: Dla kogo są przeznaczone? Czy są inne niż farby plakatowe?
Farby tempera, podobnie jak farby plakatowe są świetnym medium do nauki malowania, są to znakomite farby dla dzieci. Dlatego polecamy je dzieciom w wieku szkolnym. Mogą być też w interesujący sposób wykorzystywane np. w modelarstwie (na uwadze trzeba jednak mieć ich niską odporność na ścieranie i konieczność zabezpieczenia przed wpływem wody).
Zestawy farb tempera: Co zawierają?
Farby tempery i gwasze zestawy: Jakie są różnice?
Farby tempera i gwasze są inne. Gwasze traktowane są jako dodatek do farb akwarelowych. Z uwagi na lepsze krycie, ale brak transparentności cechującej farby akwarelowe, gwasze używane są jako narzędzie do korekty obrazów malowanych akwarelami lub jako sposób na nadanie bardziej intensywnych akcentów. Gwasze należy (chociaż odrobinę) rozcieńczać wodą, aby zamalowana powierzchnia po wyschnięciu nie kruszyła się. Malowanie farbami wodnymi typu gwasz nie jest trudniejsze niż akwarelami, pamiętać należy jednak o ich właściwościach. Gwaszami wykonywane są także szkice pod obrazy malowane farby olejne, jak również pełnoprawne obrazy. Tempery pozwalają na bardziej swobodną pracę (można je rozrabiać lub malować bezpośrednio samą farbą), ale stanowią one raczej samodzielną technikę malarską i nie są łączone z innymi rodzajami farb. Farby artystyczne jak widać mogą mieć różne cechy.
Zestaw temper fine, zestaw Astra Artea i inne popularne zestawy
Gęste farby w zestawach Astra Artea to soczyste kolory i świetne krycie. Polecane są do prac malarskich, gdzie jakość farb ma większe znaczenie. Farby tempera przeznaczone dla młodszych malarzy to chociażby farby tempera Happy Color w saszetkach.
Zestaw farb temperowych: Co powinien zawierać?
Zestaw farb temperowych powinien zawierać co najmniej 6 podstawowych kolorów, tak aby umożliwić uzyskanie innych barw przez ich zmieszanie.
Techniki malarskie z użyciem farb tempera
Jak nakładać farbę tempera?
Nakładanie farby tempera najłatwiejsze jest przy użyciu miękkich, syntetycznych pędzli – takich jak do innych farb wodnych. Pamiętać należy, aby nie używać ich do mieszania farb na palecie – może to uszkodzić włosie. Mieszanie farb najlepiej wykonywać patyczkiem, wąską szpachelką lub innym płaskim, gładkim przedmiotem.
Techniki malarskie wykorzystujące farby tempera
Malowanie temperami polega na nakładaniu cienkich, półprzeźroczystych warstw. Można w ten sposób zwiększać nasycenie koloru, jak również tworzyć przejścia między barwami. Aby zabezpieczyć gotowy obraz, nałożyć można warstwę werniksu. Nie tylko ochroni on farbę przed wpływem wody, ale może w pewien sposób podbić nasycenie barw. Aktualnie farby tempera przeznaczone są najczęściej do nauki malowania, chociaż historycznie były one szeroko stosowane w malarstwie i są jednym z najstarszych rodzajów farb (tzw. tempery jajeczne).
Porównanie farb tempera z farbami akwarelowymi, olejnymi i plakatowymi
Farby malarskie tempera stanowią alternatywę dla farb plakatowych i gwaszy, jednak są znacząco inne w swoich właściwościach – zarówno inne niż akwarele, ale tak samo inne niż farby olejne. Farby akwarelowe są półprzejrzyste, słabo kryjące i wymagają dużej rozwagi podczas nakładanie farby. Farby olejne (a także farby akrylowe) cechują się niezwykle nasyconymi kolorami i mogą być nakładane grubymi warstwami. Jednak z upływem lat potrafią zmienić kolor, od czego farby tempera są wolne. Farba tempera daje inne możliwości tworzenia obrazów niż farby olejne i akwarele.
Charakterystyka farb tempera
Dobre krycie i intensywne kolory: Cechy farb tempera
Farba tempera daje możliwość bardzo subtelnego budowania warstw obrazu i uzyskiwania w ten sposób efektów trudno-osiągalnych w innych technika malarski. Z drugiej strony pewnym ograniczeniem jest krańcowe nasycenie kolorów (niższe niż w przypadku farb olejnych) oraz konieczność zabezpieczania obrazu. Farby tempera renesans swój przeżyły w średniowieczu, a aktualnie przegrywają w popularności z bardziej uniwersalnymi, ale podobnymi farbami plakatowymi. Nie znaczy to jednak, że nie mają swoich fanów.
Współczesne farby tempera na rynku
Polecamy tempery Astra: Dlaczego są tak popularne?
Farby tempera Astra Artea charakteryzują się dobrą jakością i przystępną ceną. Zestawy temper Astra to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z tą techniką malarską. Polecamy tempery Astra.
Wysokiej jakości farby: Czy warto zainwestować w droższe zestawy?
Na pewno warto testować farby tempera z różnych półek cenowych. Zwracać uwagę na ich jakość, nasycenie kolorów, krycie, konsystencję, czas schnięcia, jednolitość i powtarzalność kolorów. Są to cechy istotne z punktu widzenia profesjonalnego artysty.