Poradniki

Teczka czy tuba? Jak przechowywać swoje rysunki?

Teczka czy tuba?

Teczka czy tuba? Jak przechowywać swoje rysunki? Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z rysowaniem, prędzej czy później musi się zastanowić nad sposobem gromadzenia swoich prac.

Przechowywanie czy transport rysunków, plakatów i innych obrazów nie należy do łatwych. W naszym artykule przedstawimy dwa, najbardziej popularne sposoby na składowanie prac plastycznych i opiszemy każdy z nich.

Spis treści:

  1. Teczki do przechowywania rysunków

  2. Teczki kartonowe / tekturowe do przechowywania rysunków

  3. Teczki z rączką do przechowywania rysunków

  4. Teczki harmonijkowe do przechowywania rysunków

  5. Teczki wielkoformatowe do przechowywania rysunków

  6. Teczka czy tuba? – Podsumowanie teczek

  7. Tuby do przechowywania rysunków

  8. Tuby kartonowe do przechowywania rysunków

  9. Tuby plastikowe do przechowywania rysunków

  10. Teczka czy tuba? – Podsumowanie tub

Teczki do przechowywania rysunków

Pierwszym sposobem na bezpieczne składowanie rysunków, jest trzymanie ich w teczkach. Tutaj zapewne pojawi się pytanie, jak wybrać tę odpowiednią. Na rynku dostępna jest szeroka oferta teczek, wiec wybór może okazać się nie taki łatwy. Dostępne są one w różnych formatach, grubościach, kolorach, produkowane są z różnych materiałów, mają też różne zamknięcia. Poniżej postaramy się omówić, czym się od siebie różnią, a także jakie cechy są najistotniejsze przy ich wyborze.

Główną zaletą przechowywania rysunków w teczce jest to, że leżą one w niej swobodnie – nie są ściśnięte, ani zwinięte. Teczki z łatwością można ze sobą zabrać, a dodatkowo można w nich przechowywać inne akcesoria, takie jak podkładki do rysowania w plenerze, szkicowniki lub piórniki. Minusem w przypadku teczek są ich gabaryty. W momencie przemieszczania się zatłoczoną komunikacją miejską, trudno z nimi wsiąść do autobusu, metra czy tramwaju.

Różne rodzaje teczek do przechowywania rysunków.

Teczki kartonowe / tekturowe do przechowywania rysunków

Ta kategoria obejmuje naprawdę bardzo szeroką gamę teczek. Wykonywane są one najczęściej z kartonu lub tektury. Posiadają one trzy skrzydła, które zabezpieczą prace plastyczne przed wypadnięciem, czy przypadkowym uszkodzeniem. Poniżej opiszemy cechy charakterystyczne teczek, a są to między innymi:

  • Format – teczki kartonowe dostępne są w kilki różnych formatach od A5 po B4, w zależności od rozmiaru rysunków możemy dopasować je do potrzeb
  • Rodzaj zamknięcia – mogą być one zamykane za pomocą wstążek, gumki lub rzepów
  • Kolor – na rynku znajdziemy teczki w szerokiej gamie kolorystycznej, umożliwi to dobranie odpowiedniej barwy dla każdego użytkownika
  •  Większe teczki posiadają dodatkowo rączkę która umożliwi ich swobodne przenoszenie

Teczki kartonowe możemy podzielić dodatkowo na miękkie oraz twarde. Różnią się one od siebie grubością kartonu z którego zostały wykonane. Najczęściej im większa jest gramatura kartonu, tym będzie ona twardsza. Teczki powyżej 350 g/m2 posiadają dodatkowo bigi. Dzięki nim mogą pomieścić zdecydowanie większą ilość kartek.

Teczki kartonowe / tekturowe do przechowywania rysunków.

Teczki z rączką do przechowywania rysunków

Teczki z rączką mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub grubego, sztywnego kartonu. Występują w formatach od A4 do B1. Dostępne są one w wielu kolorach, choć najczęściej spotykane są teczki czarne. Wyposażone są w specjalną rączkę, która umożliwia ich przenoszenie. Dodatkowo większe rozmiary teczek posiadają regulowany pasek, dzięki któremu można je przewiesić na ramieniu lub haczyku.

Teczki kartonowe z rączką do przechowywania rysunków.

Charakterystycznym elementem tego rodzaju teczek jest ich zapięcie na klips lub zamek błyskawiczny. Oprócz tego, dzięki tworzywu z którego są one produkowane, cechują się większą wytrzymałością. Bez względu na ich rozmiar możemy w niej przechowywać kilkanaście arkuszy papieru, bez obawy przed ich zniszczeniem.

Teczka plastikowa z rączką do przechowywania rysunków.

Teczki harmonijkowe do przechowywania rysunków

Teczki harmonijkowe najczęściej produkowane są z tworzywa sztucznego. Występują one w standardowych formatach A5 oraz A4. Dostępne są w wielu modnych kolorach, często posiadają także nadruk. Wyróżnia je posiadanie wewnątrz specjalnych przegródek, które umożliwiają segregację kartek papieru. W ten sposób można podzielić swoje prace pod względem techniki rysunkowej jaką zostały wykonane. Dzięki temu osobno przechowywać można szkice, rysunki, portrety czy pejzaże, a jednocześnie mieć je wszystkie pod ręką.

Teczki harmonijkowe, w zależności od tego ile posiadają komór, są w stanie pomieścić do 250 arkuszy papieru. Aby ułatwić identyfikację zawartości wiele z nich posiada etykiety opisowe przegródek. Teczki zamykane są za pomocą gumki, klipsów lub rzepów.

Teczka harmonijkowa do przechowywania rysunków.

Teczki wielkoformatowe do przechowywania rysunków

Teczki wielkoformatowe dedykowane są – jak sama nazwa wskazuje – rysunkom czy plakatom o dużym formacie. W przeciwieństwie do wyżej opisanych teczek, najczęściej znajdziemy je w kolorze naturalnym. Produkowane są one bowiem z szarej tektury. Aby móc je przenosić, dość często posiadają one wycięte w kartonie uchwyty. Niestety nie posiadają one dodatkowego zapięcia, dlatego też komfort użytkowania jest obniżony.

Teczka czy tuba? – Podsumowanie teczek

Minusem przechowywania rysunków w teczkach jest ich format. Gromadzone w nich mogą być tylko prace odpowiadające rozmiarowi teczki (mniejsze mogą się przemieszczać w środku, a za duże po prostu się nie zmieszczą). Dodatkowo większe formaty teczek są dość nieporęczne i zajmują dużo miejsca.

Podsumowując, teczki w mniejszych formatach zdecydowanie lepiej sprawdzą się przy przechowywaniu prac plastycznych hobbystów i dzieci. Większe rozmiary teczek dedykowane są raczej artystom i uczniom szkół plastycznych. Teczki kartonowe są zdecydowanie tańsze, jednak łatwiej ulegają uszkodzeniom, natomiast teczki plastikowe tak jak już wcześniej wspomnieliśmy charakteryzują się większą wytrzymałością.

Tuby do przechowywania rysunków

Drugim sposobem na przechowywanie rysunków są tuby. Produkowane są one z tektury lub tworzywa sztucznego. Tuby na rysunki zajmują dużo mniej miejsca niż teczki, są także bardziej poręczne jeżeli chodzi o ich przechowywanie czy też przemieszczanie się z nimi. Oprócz możliwości przetrzymywania w nich prac plastycznych, wykorzystywane są równie często jako opakowania wysyłkowe na produkty w sklepach internetowych (popularne jest wysyłanie w nich kolorowych brystoli i plakatów).

Tuby kartonowe do przechowywania rysunków

Ten rodzaj tub produkowany jest z różnych rodzajów tektury klejonej warstwowo. Pierwotnie tuby wykorzystywane były jako tuleje, wokół których owijano papier i tkaniny. Obecnie służą one do przechowywania, a także wysyłki, różnego rodzaju towaru. Występują w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można wybrać interesujący nas format. Tuby na ogół mają wymiary w zakresie od 80 do 110 cm długości oraz średnicę od 5 do 12 cm.

Tuby z dwóch stron posiadają zamkniecie w postaci plastikowych zatyczek, które umożliwiają zabezpieczenie zawartości przed wypadnięciem lub uszkodzeniem. Ze względu na częste używanie ich jako opakowań do wysyłki, producenci nie wyposażają ich w dodatkowe paski czy rączki do noszenia. Jednakże można dokupić do nich specjalne paski, które umożliwią ich łatwe przenoszenie czy zawieszanie. Tuby kartonowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia – ciężko je zgnieść czy złamać.

Tuba kartonowa do przechowywania rysunków.

Tuby plastikowe do przechowywania rysunków

Zamiennie nazywa je się także tubami kreślarskimi. Tuby plastikowe powstają z tworzywa sztucznego. Dzięki materiałowi z którego są produkowane, zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Podzielić je można na dwie kategorie: rozsuwane i nierozsuwane. Te pierwsze są zazwyczaj nieco droższe, jednak pozwalają na przechowywanie rysunków w różnych rozmiarach. W zależności od producenta sposób ich regulacji może być inny.

Tuby plastikowe znajdziemy najczęściej w kolorze czarnym, choć występują one także w kolorze: niebieskim, czerwonym lub zielonym. Zamykane są one za pomocą wieczka, które najczęściej jest zakręcane. Aby ułatwić ich przenoszenie, wyposażone są także w regulowane paski.

Tuba plastikowa do przechowywania rysunków.

Teczka czy tuba? – Podsumowanie tub

Niekwestionowaną zaletą korzystania z tub są po pierwsze ich rozmiary, a po drugie wygoda w przemieszczaniu się z nimi. Ich trwałość i wytrzymałość, nawet przy intensywnym użytkowaniu, sprawia, że mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Dodatkowo są niedrogie i występują w kilku formatach. Jednak przechowywanie w nich rysunków, plakatów lub innych prac wiąże się z pewnym ryzykiem. Zwijając arkusze papieru niejako naruszamy jego strukturę – po wyciągnięciu z tuby bez zwijania w drugą stronę nasz rysunek się nie wyprostuje.

Tuby ograniczają również dostęp do zawartości – tego problemu nie ma w przypadku teczek. By móc wyciągnąć jeden arkusz papieru, potrzeba opróżnić całą tubę – przez to niejednokrotnie tracimy cenny czas.

Ostateczny wybór jest oczywiście sprawą indywidualną, dlatego ciężko nam jednogłośnie określić, który sposób przechowywania będzie lepszy. Na decyzję składa się wiele różnych czynników, dlatego przed zakupem warto określić swoje preferencje, i na ich podstawie wybrać jedną z powyższych metod gromadzenia swoich rysunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *