Słowo sztaluga wywodzi się z języka niemieckiego stellung, które w tłumaczeniu na język polski oznacza pozycję, ustawienie, znajdowanie się. Mianem sztalugi określa się stojak, najczęściej składający się z trzech nóg.
Spis treści:
Wysokiej jakości sztalugi do malowania
Czy wiecie, że sztalugi malarskie można podzielić nie tylko pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane? Wyróżniamy różne rodzaje sztalug, mianowicie: sztalugi studyjne, sztalugi plenerowe, sztalugi trójnożne oraz sztalugi skrzynkowe, oraz sztalugi stołowe.
Sztalugi malarskie: od drewnianych do metalowych
Drewniane sztalugi malarskie to najbardziej popularny rodzaj sztalug. Sztalugi do malowania wykonane z tego materiału towarzyszą artystom od setek lat i to właśnie takie statywy są kojarzone jako profesjonalne sztalugi. Drewniane sztalugi malarskie nie są jednak jedynym typem podstaw używanych do malowania. Na rynku znaleźć można także nowoczesne sztalugi metalowe (np. sztalugi aluminiowe). Trwałe sztalugi plenerowe są często wykonane z tego właśnie metalu.
Sztalugi studyjne versus sztalugi plenerowe: jakie są różnice?
Sztalugi studyjne najczęściej produkowane są z wysokiej jakości impregnowanego drewna. Do mniej popularnych należą sztalugi studyjne aluminiowe – choć w niektórych pracowniach można je zobaczyć. Jak sama nazwa wskazuje, sztalugi studyjne wykorzystywane są głównie do pracy w studiu artystycznym. Cechują się one bowiem stabilnymi i solidnymi konstrukcjami, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w tworzeniu prac w większych formatach. Alternatywą sztalug studyjnych mogą być sztalugi aluminiowe plenerowe.
Natomiast sztalugi plenerowe produkowane są z myślą o tworzeniu na świeżym powietrzu. Dlatego też do ich wytworzenia wykorzystuje się lekkie stopy metalu, dzięki czemu szybko i bezproblemowe można je przenosić. Wysokiej jakości sztalugi plenerowe aluminiowe wyposażone są w regulowane nogi, co pozwala na stabilne podparcie nawet na nierównym terenie. Trwałe sztalugi plenerowe bezproblemowo składają się, dzięki czemu nie zajmują one dużo miejsca. w transporcie, czy przechowywaniu.
Sztalugi stołowe: niewielkie, ale doskonałe
Sztalugi stołowe są niezwykle kompaktowe i praktyczne. Stawia się je najczęściej na biurku, stole, lub innej płaskiej powierzchni. Ze względu na rozmiar, niewielkie sztalugi stołowe doskonale sprawdzają się w tworzeniu obrazów w mniejszych formatach. Ich zaletą jest to, że bezproblemowo można je rozłożyć niemal wszędzie, jednakże nie umieścimy na nich większego płótna.
Sztalugi skrzynkowe: mobilność i wygoda
Sztalugi skrzynkowe posiadają tak zaprojektowana konstrukcję, która umożliwia ich złożenie właśnie w skrzyneczkę. To sprawia, że możemy je poniekąd zaliczyć zarówno do sztalug plenerowych, jak i również sztalug stołowych. Niektóre modele sztalug skrzynkowych wyposażone są w specjalną szufladkę, gdzie zmieszczą się wszystkie niezbędne artykuły malarskie (farby, pędzle). Zazwyczaj posiadają one regulacje pod względem wysokości oraz kata nachylenia, co pozwala na dostosowanie ich do własnych preferencji. Sztaluga skrzynkowa plenerowa z pewnością będzie doskonałym wyborem dla artystów lubujących się w tworzeniu pejzaży.
Sztalugi ekspozycyjne: prezentacja twojego dzieła
Sztalugi ekspozycyjne przeznaczone są do prezentacji różnego rodzaju materiałów. Najczęściej eksponowane są na nich plakaty, menu, czy obrazy. W zależności od ich rozmiaru możemy na nich prezentować zarówno niewielkie, jak i również duże kompozycje. Sztalugi ekspozycyjne produkowane są nie tylko z drewna, ale także z metalu. To pozwala na dopasowanie ich do ogólnego wystroju wnętrz, w którym mają służyć jako ekspozytor.
Wybór odpowiedniej sztalugi: kluczowe czynniki do rozważenia
Stabilna konstrukcja: dlaczego jest tak ważna?
Stabilne sztalugi pozwalają artyście na komfortową pracę. Największą stabilność, jest w stanie zaoferować sztaluga trójnożna oraz sztaluga stołowa. Decydując się na zakup warto wybierać sztalugi malarskie mające regulację kąta nachylenia. Dzięki temu istnieje możliwość dostosowania pozycji płótna malarskiego do własnych preferencji. Dobrym przykładem takiej sztalugi jest sztaluga bukowa trójnog, która jest wykonana z twardego i sztywnego drewna, a przy tym zachowuje stabilność jak wszystkie inne trójnożne sztalugi malarskie.
Lekkie sztalugi malarskie: zalety i potencjalne wady
Lekkie sztalugi malarskie mają jedną bardzo ważną zaletę, mianowicie bez problemu można je przenosić z miejsca na miejsce. Jednakże jeżeli chcemy mieć bardzo lekką sztalugę studyjną czy też plenerowa, to nie możemy liczyć na maksymalną stabilność – zwłaszcza w przypadku prac wielkoformatowych.
Duża sztaluga drewniana czy metalowa sztaluga malarska: co wybrać?
Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, wybór odpowiedniej sztalugi uzależniony jest od indywidualnych preferencji artysty oraz jej przeznaczenia. Duża sztaluga drewniana doskonale sprawdzi się w studiu artystycznym. Natomiast metalowa sztaluga malarska będzie idealnym rozwiązaniem do malarstwa plenerowego.
Wygodne użytkowanie sztalug malarskich
Wygodne użytkowanie sztalug malarskich możliwe jest tylko wtedy, gdy przed zakupem zwrócimy uwagę na poszczególne elementy i właściwości konkretnego modelu. Niezwykle ważne jest dostosowanie wysokości sztalugi do naszego wzrostu. Czasami malowanie trwa wiele godzin, a przyjmowanie nieprawidłowej postawy podczas malowania nie będzie zbyt komfortowe.
Kolejną ważną cechą, jest waga sztalugi malarskiej. Duża waga będzie pożądana w przypadku sztalug studyjnych, wtedy zapewni im stabilność. Z kolei sztalugi plenerowe powinny być lekkie, dzięki temu bez problemu zabierze się je ze sobą w podróż.
Standardowe modele sztalug malarskich wyposażone są w podparcie dolne, które umożliwia ustawienie podobrazia. W przypadku sztalug plenerowych warto postawić na modele, które posiadają również mocowanie w górnej części sztalugi. Zabezpieczy to obraz przed przypadkowym upadkiem.
Sztalugi dla profesjonalisty: co warto wiedzieć
Profesjonalne sztalugi: cechy charakterystyczne
Profesjonalne sztalugi do malowania powinny posiadać regulację wysokości oraz kąta nachylenia. Te dwie opcje umożliwią dostosowanie sztalugi do malowania do indywidualnych preferencji artysty. Jeżeli zajmuje się on głównie malarstwem pejzaży, to warto rozważyć kupno wysokiej jakości składanej sztalugi aluminiowej , którą bez problemu można zabrać ze sobą niemal wszędzie. Natomiast jeżeli artysta ma swoje studio, lub maluje w domu, to idealnym wyborem będzie sztaluga bukowa trójnóg.
Alternatywa dla sztalug studyjnych: co jeszcze warto rozważyć?
Alternatywą dla sztalug studyjnych z całą pewnością może być sztaluga z rysownicą. Jest ona idealna dla artystów, którzy nie tylko malują na płótnie , ale także sięgają po inne media malarskie np. kredki, lub tusze. Sztaluga z rysownicą najchętniej wykorzystywana jest przez projektantów, architektów, czy grafików. Co jeszcze sprawdzi się jako alternatywa sztalug studyjnych? Dobrym rozwiązaniem są sztalugi malarskie sosnowe na trójnogu. Świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca, aby postawić tradycyjną sztalugę studyjną.
Akcesoria malarskie: co jeszcze może Ci się przydać?
Do malowania nie wystarczy nam jedynie sztaluga malarska. Aby móc stworzyć obraz niezbędne jest także posiadanie odpowiednich akcesoriów malarskich. Poniżej wymieniamy najbardziej potrzebne artykuły malarskie i materiały artystyczne.
Płótno malarskie: jakie wybrać do twojej sztalugi?
Do malowania na sztaludze niezbędne jest posiadanie płótna malarskiego. Warto postawić na gotowe podobrazia malarskie. Składają się one z gotowej drewnianej (rzadziej metalowej) konstrukcji, na które naciągnięte jest specjalnie przygotowane (uprzednio zagruntowane) płótno. Najczęściej wyróżniamy dwa typy płótna malarskiego: bawełniane (popularne ze względu na trwałość, elastyczność oraz niską cenę) oraz lniane (jest ono zdecydowanie grubsze, jednakże i droższe).
Artykuły malarskie i materiały artystyczne: co warto mieć pod ręką?
Co warto mieć pod ręką, malując? Do niezbędnych artykułów malarskich i materiałów artystycznych zaliczamy przede wszystkim farby. Jakie wybrać? Do wyboru mamy farby olejone, farby akwarelowe, farby akrylowe, gwasze oraz tempery. Wybór zależy od tego, w jakiej technice malarskiej najlepiej się odnajdujemy. Skoro malujemy farbami, to nie powinno zabraknąć również pędzli, szpachelek, czy werniksów. Ich różne rozmiary i kształty pozwalają uzyskać zupełnie różne od siebie efekty. Podczas malowania przydatna jest także paleta malarska, na której można dozować i mieszać kolory farb.
Sztalugi doskonale sprawdzą się w wielu technikach malarskich takich jak: malarstwo olejne, malarstwo akwarelowe, malarstwo akrylowe oraz wiele innych. Więcej na temat każdej z powyższych technik malarskich przeczytacie tutaj.
Podsumowanie: jak wybrać sztalugę idealną dla siebie
Decydując się na zakup profesjonalnej sztalugi malarskiej, powinniśmy zwrócić uwagę na jej rozmiar (wysokość), wagę, sposób mocowania obrazu, możliwość regulacji oraz stabilność. Wygodne użytkowanie sztalug malarskich uzależnione jest właśnie od powyższych cech.
Stabilne sztalugi malarskie pożądane są zwłaszcza w studiach artystycznych. Natomiast składane sztalugi aluminiowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się w malarstwie plenerowym. Z kolei niewielkie sztalugi stołowe doskonale nadają się do tworzenia niewielkich obrazów w zaciszu domowym.
Warto także zwrócić uwagę na sztalugi malarskie sosnowe, które wykorzystywane mogą być jako ekspozytory np. na weselach lub innych przyjęciach. W tej roli doskonale sprawdzi się także sztaluga studyjna aluminiowa. Mniejszy odpowiednik, czyli sztaluga skrzynkowa plenerowa, lub niewielka sztaluga stołowa pozwoli na prezentację ciekawych materiałów w niemalże każdym miejscu.
Wybór odpowiedniej sztalugi jak widać, jest uzależniony od kilku czynników. Jednak szeroka oferta stelaży do malowania z pewnością pozwoli każdemu artyście znaleźć model odpowiedni dla własnych preferencji.