Blender czy wiszer? Poznaj 3 różnice
Czym jest blender i wiszer? Oba są przyborami plastycznymi, które pozwalają uzyskać podczas rysowania efekt cieniowania czy rozcierania. Stanowią one doskonały zamiennik zarówno dla kawałków chusteczek, pałeczek do uszu czy też palców, którymi do tej pory rozcieraliśmy grafit ołówków lub kredek. Korzystanie z nich pozwala osiągać realistyczne efekty podczas tworzenia prac większością technik suchych (węgiel rysunkowy, ołówek grafitowy, pastele, kredki ołówkowe). Blender czy wiszer – który wybrać? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Spis treści:
Blender – charakterystyka
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów blenderów. Pierwszym i podstawowym rodzajem blendera jest ten w drewnianej oprawie. Najczęściej produkowane są one z oleju albo wosku lub z połączenia tych dwóch materiałów. Swoim wyglądem łudząco przypominają kredkę. Wkład jest bezbarwny i miękki, dzięki czemu gładko suną one po powierzchni papieru. Dedykowane są do rysunków tworzonych przy pomocy klasycznych kredek. Dlaczego? Ponieważ w znacznym stopniu ułatwiają mieszanie nałożonych na siebie kolorów, co w końcowym efekcie pozwala na uzyskanie innej barwy. Dodatkowo zapewniają one łagodne przejścia między kolorami, zacierają ostre linie tworząc gładki i jednolity obraz.
Innym rodzajem blenderów są te, które wizualnie są bardzo zbliżone do klasycznych flamastrów. Ich budowa wewnątrz również zbytnio nie od biega od mazaków. Wewnątrz bowiem znajdziemy wkład z tuszem oraz fibrową końcówkę, która umożliwia kreślenie. W zależności od potrzeb blendery dostępne są w wielu wariantach z końcówkami większymi lub mniejszymi – bardziej precyzyjnymi. Należy tutaj również wspomnieć o tym, że końcówki występują w tradycyjnej, jak i również pędzelkowej formie.
Blendery te charakteryzują się bezbarwnym tuszem, który umożliwia użytkownikowi uzyskanie efektu smugi. Z jego pomocą w łatwy i szybki sposób można również łączyć sąsiednie kolory, a także uzupełniać prześwity. Tego rodzaju blendery dedykowane są do użytku podczas tworzenia prac flamastrami. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo ich używać. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, aby najpierw nałożyć blender na powierzchnię, a dopiero potem na tą warstwę nakładać kolory, które chcemy ze sobą zmieszać.
Wiszer – charakterystyka
Wiszer zwany również wiszorem to narzędzie, które służy do osłabiania, zmiękczania i rozmazywania kreski w rysunkach wykonanych węglem, pastelami, kredą czy ołówkiem. Pozwala na uzyskanie efektów takich jak rozmycie czy zamglenie, bez konieczności brudzenia rąk. Idealnie nadaje się on również do tworzenia prac plastycznych opartych o światłocień. Jak wygląda wiszer? Jak z niego korzystać?
Wiszer swoim wyglądem przypomina nieco ołówek. Najczęściej z obu stron posiada on stożkowe końcówki, które pozwalają na precyzyjne rozcieranie grafitu. Produkowany jest on z papierowej taśmy, która jest bardzo mocno zwinięta, formowana jest w kształt przyboru piśmienniczego. Dzięki temu wiszer pewnie leży w dłoni, a co za tym idzie korzystanie z niego jest niezwykle komfortowe. Wiszery dostępne są w różnych rozmiarach, o różnej twardości. Dzięki temu każdy użytkowni ma możliwość dobrania odpowiedniego wiszera do swoich potrzeb.
Twój wiszer wygląda na zużyty? Spokojnie, możesz go jeszcze uratować. Wystarczy, że końcówkę zabrudzoną pigmentem zetrzesz na pilniku. Do tego celu wykorzystać możesz zwykły (nieużywany) pilniczek do paznokci lub skorzystać z tak zwanych ostrzałek – jest to kawałek deski, na którym znajduje się kilka pasków papieru ścieralnego.
Zabrudzony wiszer nie musi od razu lądować w koszu – końcówka pokryta grafitem doskonale sprawdzi się przy rysowaniu miękkich linii.
Blender czy wiszer? Różnice pomiędzy nimi
1. Budowa
Blender czy wiszer? Pierwszą najbardziej zauważalna różnicą pomiędzy blenderem, a wiszerem jest ich budowa. Blender w zależności od przeznaczenia przypomina flamaster lub kredkę, natomiast wiszer przypomina zaostrzony z dwóch stron ołówek. Blendery w kształcie kredek mogą posiadać sztyft na bazie wosku lub oleju, natomiast te zbliżone do flamastrów posiadają bezbarwny tusz, który powstaje na bazie alkoholu. Z kolei wiszery powstają z trwałego papieru, który jest bardzo starannie, ciasno zwijany.
2. Zastosowanie
Jak już wiemy podstawowa różnicą miedzy blenderem a wiszerem, jest ich zastosowanie. Blendery w zależności od wersji dedykowane są do pracy z kredlkami lub flamastrami. Z kolei wiszer doskonale sprawdza się w pozostałych technikach suchych, takich jak: pastele, węgiel itd. Warto tutaj wspomnieć o tym, że blendery posiadające wkłady z tuszem z czasem mogą wyschnąć. Natomiast wiszer ze względu na materiał z jakiego został wykonany, nie ulega tego rodzaju procesom. Z drugiej strony blender w przypadku zabrudzenia łatwo zatemperować lub w przypadku flamastrów, wymienić końcówkę. Natomiast przy korzystaniu z wiszera dbać musimy o czystość, ściągając zabrudzoną powierzchnie pilniczkiem.
3. Cena
Istotnym jest również fakt, że to z pomocą wiszera jesteśmy w stanie osiągnąć płynne przejścia tonalne. Równie ważna jest cena – pod tym względem również wygrywa wiszer, który jest zdecydowanie tańszy od blendera.
Podsumowanie
Oczywiście istnieją, duże prostsze jak i również tańsze odpowiedniki wiszerów oraz blenderów. Wśród nich wspomnieć należy o chusteczkach, wacikach, patyczkach do uszu czy nawet… palcach u dłoni. Jednakże efekt końcowy może nie być tak zadowalający jak przy użyciu powyższych przyborów. Trudno więc zaprzeczyć, że zarówno blender jak i wiszer ułatwi pracę każdemu artyście.