Rysowanie, Poradniki

Co to jest Manga? Od czego zacząć rysowanie Mangi?

Rysowanie mangi

Rysowanie mangi to coraz bardziej popularne zajęcie nie tylko młodych osób. Jest to jednak nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących. Niektórzy artyści latami szlifują swój warsztat.

Jak zacząć swoja przygodę z mangą? Jakie artykuły są niezbędne do tworzenia? Zapraszamy do przeczytania naszej publikacji.

Skąd pochodzi Manga?

Manga pochodzi z Japonii, wyewoluowała z połączenia drzeworytu ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania z zachodnimi technikami. Większość tego rodzaju rysunków jest zgodna ze stylem opracowanym właśnie w Japonii w XIX wieku. Choć sam jej początek ma długą historię we wcześniejszej sztuce japońskiej, obecna forma mangi wykształciła się niedługo po II wojnie światowej.

Zacznijmy od tego, że to właśnie w XIX wieku w Japonii do obiegu powszechnego weszła publikacja Edehon Hokusai manga (Manga Hokusaia do nauki rysowania). Zawierała ona szereg posegregowanych rysunków pochodzących ze szkicowników znanego artysty ukiyo-e, Katsushiki Hokusaia, które miały służyć jego uczniom za wzór. W drugiej połowie XIX wieku, kiedy to Japonia dokonała otwarcia na świat, do kraju zaczęli przyjeżdżać zachodni artyści. To oni mieli wpływ na przekazywanie Japończykom wiedzy na temat europejskich metod i technik kreowania obrazów.

Popularność Mangi w Europie rozpoczęła się w 1970 roku. W 1990 roku około jedną trzecią sprzedaży komiksów we Francji stanowiła właśnie manga. Trend ten trwał nieprzerwanie do 2004 roku. W 2010 roku, Manga zaczęła zdecydowanie lepiej sprzedawać się niż amerykańskie komiksy. Od 2022 roku, to Niemcy są trzecim co do wielkości rynkiem tego rodzaju rysunków w Europie, zaraz po Włoszech i Francji.

Pierwszą mangą wydaną w Polsce było „ Aż do nieba” (jap. Ten-no hate made) autorstwa Riyoko Ikedy. Natomiast pierwszym polskim komiksem narysowanym w tym stylu jest Meago Saga autorstwa Magdaleny Kani.

Co to jest Manga?

Słowo Manga używane w Japonii jest zarówno w odniesieniu do komiksów jak i kreskówek. Natomiast poza Japonią słowo to jest zwykle używane w odniesieniu do komiksów pierwotnie opublikowanych w tym kraju, zaś filmy animowane określane są mianem anime. W Japonii ludzie w każdym wieku i z różnych środowisk chętnie sięgają po mangę. Tematyka komiksów jest naprawdę zróżnicowana. Obejmuje gatunki takie jak romans, horror, może opowiadać historie przygodowe, science-fiction, obyczajowe, jak również erotyczne. Manga jest albowiem kierowana zarówno do dzieci, jak i dojrzałego czytelnika.

Charakterystyka Mangi

Oryginalne japońskie Mangi posiadają rozkład obrazków inny niż w zachodnim komiksie. Okienka z obrazkami oraz strony czyta się od prawej do lewej, tak jak w tradycyjnym piśmie japońskim. Skutkuje to przeglądaniem komiksu od ostatniej do pierwszej strony. Wielu wydawców tłumaczonej Mangi trzyma się takiego rozkładu, inni jednak odwracają kierunek, po to aby ułatwić czytanie. Jeśli tłumaczenie nie jest wystarczająco starannie dostosowane do odwróconej kompozycji, możliwe jest, że tekst będzie sprzeczny z obrazem. Na przykład osoba odnosząca się do czegoś po lewej stronie tekstu, wskazujące na prawo w grafice.

Większość mang produkowana jest w okresowo ukazujących się magazynach. Najczęściej wiele z nich prowadzi od kilku do kilkunastu serii w odcinkach. To co wyróżnia tego rodzaju mangi to ilość stron, która sięga od 200 do nawet 850 stron. Drukowane są one na papierze o niezbyt wysokiej jakości. Oprócz tego aby wydawcy mogli zaoszczędzić, najczęściej drukuje się je w formie czarno – białej (choć istnieją wersje pełnokolorowe).

Jeżeli seria Mang zostanie opublikowana w całości, to jej rozdziały zostają zebrane razem i wydrukowane w oddzielnych tomach zwanych tankōbon. Te, ze względu na to, ze często przeznaczone są do kolekcjonowania, drukowane są już na papierze o wyższej jakości. Grafika w Mangach waha się często od realistycznej do prostej i komiksowej. Postacie posiadają egzotyczne rysy i duże oczy. To właśnie one stały się charakterystycznym elementem Mangi. Stało się tak pod koniec 60 lat XX wieku, kiedy to Osamu Tezuka, twórca Astro Boya, uznawany za ojca współczesnej Mangi zaczął je w taki sposób rysować. Inspirował się on po części kreskówkami Disneya.

Jakie są rodzaje Mangi?

Skoro już wiemy czym jest Manga, to teraz warto przedstawić jej rodzaje. W Japonii Manga była zawsze podzielona na kategorie według płci i grupy wiekowej. Istnieje wiele jej odmian, ale najbardziej popularnymi są:

  • Shōnen – Manga dedykowana dla chłopców
  • Shōjo– Manga dedykowana dla dziewcząt, postacie maja delikatne i smukłe rysy
  • Seinen – Manga dedykowana młodym mężczyznom w wieku od 18 do 30 lat, rysy przybierają bardziej ostre wręcz kwadratowe kształty
  • Josei – Manga skierowana do starszych nastolatek i kobiet, opowiadająca o życiu codziennym w Japonii

Choć istnieje podział na rodzaje Mang, to ich style mogą się różnić w zależności od mangaki (osoby, która zajmuje się rysowaniem). Niektóre z dzieł są bardziej dynamiczne i różnorodne, inne zaś bardziej stonowane i spokojne.

Jakie akcesoria są niezbędne do rysowania Mangi?

akcesoria do rysowania mangi

Jeśli chcielibyście rozpocząć swoją przygodę z Mangą, to warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria. Wśród tych niezbędnych artykułów znajdują się:

  • Ołówki – przydatne są ołówki o twardości od 3H do 2B. Miększe ołówki mogą się rozmazywać, ale dobrze sprawdzają się w cieniowaniu. Dobrym rozwiązaniem są także ołówki automatyczne, ponieważ rysują linię o takiej samej grubości. Każdy rysunek mangi rozpoczynamy od szkicu.
  • Gumka do mazania – warto zaopatrzyć się w gumkę chlebową, która umożliwi wymazywanie błędów. Dodatkowo przyda się gumka w sztyfcie lub w ołówku – ona pozwoli na bardziej precyzyjne wymazywanie.
  • Pióro lub rapidograf – mając gotowy szkic, należy zabrać się za kontur. W tym przypadku doskonale sprawdzą się dedykowane pióra z drewnianymi nasadkami lub rapidografy. Niezależnie czy zdecydujemy się na pióro czy na rapidograf, przyda się do nich atrament, który szybko wysycha i nie rozmazuje się.
  • Flamastry lub kredki – w zależności od osobistych preferencji zdecydować się możemy na wypełnienie rysunku mangi za pomocą flamastrów lub kredek. Flamastry dostępne są w specjalnych zestawach dedykowanych właśnie tej technice. Najczęściej produkowane są one na bazie wody lub alkoholu, dlatego bardzo szybko wysychają. Jeżeli zdecydujemy się na kredki, istotne jest to, aby były one miękkie i dobrze napigmentowane.
  • Chusteczka lub kawałek ręcznika papierowego – czyli coś na czym możemy położyć nasza rękę. Uchroni to naszą pracę przed przypadkowym rozmazaniem.

Na czym rysować mangę?

Na rynku dostępne są dedykowane bloki do rysowania mangi. Jeżeli nie mamy pod ręka takiego bloku, to warto zdecydować się na papier, którego gramatura wynosi więcej niż 150 g/m2. Powinien on charakteryzować się również wysokim poziomem bieli, a także odpornością na ścieranie.

Od czego zacząć rysowanie?

Rysowanie mangi

Jeżeli mamy skompletowane artykuły do rysowania, to możemy przystąpić do tworzenia. Warto mieć na uwadze, że postaci rysowane w mandze – tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – bardzo często charakteryzują się dużymi oczami. Ich usta są mniejsze, a podbródki, nosy i wysokość czoła zdecydowanie różnią się od proporcji normalnej, ludzkiej twarzy. Natomiast włosy tychże postaci często mają mało realistyczny kolor, a ich ułożenie zaprzecza prawom grawitacji.

Decydując się na rysowanie całej postaci, warto rozpocząć od naszkicowania sylwetki, a dopiero później twarzy. Zdecydowanie ułatwi to utrzymanie odpowiednich proporcji. Istotne jest to, aby były one harmonijne i realistyczne. Po wykonaniu szkicu ramion i nóg, dobrze jest narysować ubrania. Rysując twarz, warto zadecydować się na korzystanie z linii pomocniczych (rysując głowę jako koło, dłonie i stopy jako trójkąty, natomiast ręce i nogi jako proste linie).

Manga nie opiera się tylko na tworzeniu postaci, ale również na rysowaniu tła. Mogą to być budynki, polany, morze czy lasy. Dlatego też warto doskonalić swój warsztat rysowania takich scenerii. Ważne jest, aby było ono również proporcjonalne do postaci, pozwoli to uzyskać doskonały efekt końcowy.

Naukę rysowania Mangi warto rozpocząć od wzorowania się na popularnych tytułach. Pozwoli to nie tylko na weryfikowanie postępów, na każdym etapie, ale także na wypracowanie własnego stylu. Wiele pomocnych materiałów, z których dużo można się nauczyć, znajduje się w serwisie YouTube oraz Pinterest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *