Rysowanie, Nasze marki

Ołówki automatyczne – TOP 5

ołówki automatyczne

Ołówki automatyczne swoim wyglądem przypominają długopis. Ich cechą charakterystyczną, a zarazem zaletą jest to, że nie ma konieczności ich temperowania. Stanowią one doskonały wybór dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort podczas stosowania. W naszym artykule przybliżyliśmy najistotniejsze informacje dotyczące ołówków automatycznych. Przedstawiamy także nasze TOP 5 ołówków automatycznych.

Ołówki automatyczne to idealne narzędzie zarówno do pisania jak i również rysowania. Większość modeli wyposażona jest także w specjalne gumki, które najczęściej znajdują się na końcu obudowy. To właśnie one umożliwiają szybkie korygowanie powstałych błędów. Takie rozwiązanie sprawia, że ołówki automatyczne są zdecydowanie bardziej wygodne niż klasyczne długopisy.

Na samym początku chcielibyśmy zaznaczyć, że ołówkami automatycznymi nazywamy te modele, których nie trzeba temperować. Jeśli rysik uległ złamaniu, mechanizm wewnątrz ołówka pozwala na wysunięcie grafitu. W przypadku wykorzystania całego wkładu mamy możliwość wymiany go na kolejny. Takie rozwiązanie sprawiają, że ołówki automatyczne są niezwykle ekonomicznym, a jednocześnie pro-ekologicznym rozwiązaniem.

Co sprawia, że ołówki automatyczne w ostatnim czasie zyskują na popularności? Oprócz powyższych argumentów należy wspomnieć tutaj również o tym, że w przeciwieństwie do klasycznych ołówków te automatyczne pozwalają na prowadzenie precyzyjnych linii, które w zależności od modelu mogą być cienkie lub szerokie. Dzięki temu po ołówki automatyczne chętnie sięgają architekci, inżynierowie oraz artyści.

Historia powstania ołówków automatycznych

Historia ołówków automatycznych zaczyna się od momentu kiedy po raz pierwszy wynaleziono grafit do klasycznych ołówków. W 1564 w Borrowdale w Anglii znaleziono czysty grafit, którego zaczęto używać zamiast ołowiu – to właśnie nim tworzono pierwsze rysunki. W 1662 r. Friederich Stadler wytwarzał specjalne wkładki grafitowe, które następnie osadzane były w drewnie lub ekskluzywne, osadzane w metalu, w trakcie zużycia wykręcane. Obecna forma ołówków automatycznych została wynaleziona 24 stycznia 1906 roku. Wtedy to w Zagrzebiu chorwacki wynalazca Eduard Slavoljub Penkala opatentował pierwszy na świecie model ołówka automatycznego z wkładem grafitowym wysuwanym mechanicznie z obudowy.

Jaki ołówek automatyczny wybrać?

Ołówki automatyczne, tak jak pozostałe przybory piśmiennicze, różnić się mogą od siebie pod względem kilku istotnych parametrów. Wybór tego odpowiedniego zależny jest tak naprawdę od osobistych preferencji użytkownika. Istotny jest fakt, aby zwrócić uwagę na design i kolorystykę – ołówek automatyczny powinien pasować do naszego stylu pracy i gustu. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę decydując się na zakup ołówka automatycznego

Budowa ołówków automatycznych

ołówki automatyczne

Ołówki automatyczne często zamiennie nazywane są mechanicznymi. Dlaczego? Ponieważ wyposażone są one w mechanizm, dzięki któremu możliwe jest wypychanie rysika z wnętrza ołówka na zewnątrz. Pozwala on na dostosowanie długości wkładu do potrzeb użytkownika. Proces ten jest możliwy, dzięki energii sprężyny, która znajduje się we wnętrzu ołówka. W przypadku zużycia całego rysika, wystarczy wymienić go na nowy.

W zależności od konkretnego modelu ołówek może być wyposażony w mechanizm przyciskowy (w górnej części obudowy znajduje się przycisk, który umożliwia wysunięcie grafitu) lub mechanizm wykręcany (wysunięcie grafitu odbywa się poprzez skręcenie obudowy w dwie różne strony).

Rodzaj obudowy

Ołówki automatyczne dzielimy również pod względem rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane ich obudowy. Najczęściej produkowane są one z tworzyw sztucznych, choć równie często spotkać można modele z obudową wykonaną z metalu. Oczywiste jest, że te drugie charakteryzować się będą większą odpornością na pęknięcia wskutek upadku. Oprócz tego będą one również w stanie służyć nam zdecydowanie dłużej. Jednak ich cena jest wyższa w stosunku do ołówków automatycznych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Rozmiar końcówki

Podczas wyboru odpowiedniego ołówka automatycznego powinniśmy skupić się na kilku ważnych aspektach. Jednym z nich jest właśnie rozmiar końcówki. To właśnie od tego zależeć będzie to jakiej grubości będą kreślone linie. Wybierać możemy spośród naprawdę cienkich ołówków, których końcówki dostosowane są do grafitów o szerokości 0.2 mm, po takie, których szerokość wynosić może aż 5.6 mm.

Twardość grafitu

Warto również wspomnieć o tym, że ołówki automatyczne różnic się mogą od siebie twardością grafitu. Te oznaczone literą H (twarde) cechują się twardym grafitem, którego odcień jest jasny. Z koeli te oznaczane literą B (miękkie), charakteryzują się grafitami dającymi ciemniejsze odcienie czerni. HB oraz F zarezerwowane są dla ołówków o uniwersalnej twardości niezbyt miękkimi, a zarazem niezbyt twardymi. Oczywiście ta informacja przydatna jest tylko podczas zakupu, ze względu na to, że w późniejszym czasie grafity możemy wymienić na inne – warto zadbać jedynie o to, aby ich grubość dopasowana była do rozmiaru końcówki ołówka.

Ołówki automatyczne do rysowania

Jakie ołówki automatyczne wybrać do rysowania? Po pierwsze takie, które posiadać będą ergonomiczną obudowę lub grip. Dzięki temu nie będą one nadmiernie obciążały dłoni, nawet podczas tworzenia skomplikowanych szkiców. Warto również zdecydować się na takie modele, które wyposażone zostały w dodatkowe funkcje, takie jak gumka do wymazywania błędów, czy znajdujący się w obudowie pojemniczek na zapasowe wkłady.

W przypadku rysowania ołówkami automatycznymi niezwykle istotny jest fakt, że posiadając dwie sztuki tych przyborów piśmienniczych i różnej twardości grafitów, jesteśmy w stanie osiągnąć taki sam efekt, jak korzystając z całego zestawu tradycyjnych ołówków.

Ołówek automatyczny Pentel Orenz

ołówki automatyczne Pentel Orenz

Ołówek automatyczny Orenz marki Pentel dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych. Kolor obudowy zależny jest od rozmiaru końcówki, wyróżnić tutaj możemy:

  • biały: końcówka w rozmiarze 0.2 mm
  •  żółty: końcówka w rozmiarze 0.3 mm
  • czarny: końcówka w rozmiarze 0.5 mm
  • błękitny: końcówka w rozmiarze 0.7 mm

Niezależnie jednak od modelu ołówek Orenz zapewnia ultra precyzyjne pisanie bez konieczności częstego wysuwania grafitu podczas rysowania. Zastosowano w nim rewolucyjny system, dzięki któremu grafit wewnątrz ołówka nie ulega złamaniom. W zestawie z jednym ołówkiem znajdują się również 3 grafity o twardości B.

Ołówek automatyczny Pentel GraphGear 1000

ołówki automatyczne Pentel Graphgear

Kolekcja GraphGear to wysokiej jakości ołówki automatyczne charakteryzujące się stalowym korpusem. Posiadają one indykator (w okienku widoczna jest zaznaczona twardość grafitu), dzięki któremu możemy zaznaczyć jakiej twardości jest wkład w ołówku. Należy tutaj wspomnieć, że ołówki z tej kolekcji wyposażone zostały w gumowe wypustki, które zwiększają komfort podczas pisania. Klip na obudowie ułatwia przenoszenie ołówka i zaczepienie go np. na okładce notatnika.

Seria tych ołówków dostępna jest w pięciu kolorach: czarnym, czerwonym, różowym, błękitnym oraz złotym. Istotny jest również fakt, że wewnątrz ołówka znajduje się nowoczesny mechanizm wysuwania grafitu, który pozwala na maksymalne jego zużycie. Na końcu obudowy znajduje się także gumka, pozwalająca na szybkie korygowanie powstałych błędów.

Ołówek mechaniczny Koh-I-Noor Versatil 5216

ołówki automatyczne KIN Versati

Ołówek mechaniczny Koh-I-Noor Versatil 5216 dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, która obejmuje aż 10 barw. Obudowa produkowana jest z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych, które zapewniają odpowiedni poziom trwałości, jednocześnie gwarantują możliwość długotrwałego użytkowania. Natomiast mechanizmy wewnątrz produkowane są z metalu. Cechą charakterystyczną tego modelu jest szerokość końcówki, która przeznaczona jest na wkłady o szerokości 2mm. Na końcu obudowy ołówka znajduje się ostrzałka, która w razie potrzeby pozwala naostrzyć grafit.

Ołówek Parker Jotter CT 1953381

ołówek automatyczny Parker Jotter

Prosty, funkcjonalny, elegancki i ponadczasowy ołówek Parker Jotter CT1953381, zachwyci swoją urodą każdego użytkownika. Klasyczna forma oraz stylowy design sprawiają, że model ten prezentuje się nienagannie. Jego stalowy korpus w połączeniu z chromowanymi wykończenia tworzy doskonałe wrażenie. Kształt obudowy pozwala na doskonałe dopasowanie do każdej dłoni, zarówno osoby dorosłej jak i dziecka. Wszystko to przekłada się na to, że ten ołówek ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Przyciskowy mechanizm wysuwania wkładu pozwala na idealne dozowanie długości grafitu o szerokości 0.5 mm. Niezawodność umożliwia wykorzystywanie go zarówno przez profesjonalistów jak i hobbystów. Stanowić on może doskonały pomysł na prezent dla bardzo wymagających osób.

Ołówek automatyczny Faber Castell Grip FC 131253

ołówek automatyczny Faber-Castell Grip

Ołówek automatyczny Faber Castell Grip FC 131253 charakteryzuje się opatentowaną strefą Grip z małymi antypoślizgowymi punktami. Posiada on ergonomiczny trójkątny kształt, dzięki czemu nie męczy dłoni nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Jego obudowa powstała z plastiku, natomiast klips, końcówka oraz wysuwana osłonka grafitu produkowana jest z metalu. Zastosowano w nim specjalny system ograniczający łamanie się grafitu . Optymalna średnica grafitu 0.7 mm sprawia, ze ołówek nadaje się zarówno do pisania, jak i rysowania. Na końcu obudowy ołówka znajduje się wysuwana gumka do mazania, dzięki której możliwe jest szybkie korygowanie powstałych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *