Poradniki

Bullet Journal – co to takiego?

Bullet Journal

Planowanie zadań i organizacja czasu, często są dla nas zmorą. Zastanawialiście się kiedyś, jak w obecnych czasach wszystko zapamiętać i zaplanować? Im więcej obowiązków mamy na głowie, tym trudniej jest się zorganizować.  Z pomocą przyjść może Bullet Journal. Co to takiego? Zapraszamy do naszego artykułu.

Pomimo wszechobecnej cyfryzacji i nieustannie rozwijającej się technologii Bullet Journal stanowi obecnie niezastąpiony, ręczny system prowadzenia notatek. Dlaczego? Przede wszystkim pozwala on na personalizację naszych notatników, bez narzucania odgórnych zasad. Planować i zapisywać możemy w nim to, co jest dla nas istotne.

Bullet Journal – co to jest?

Bullet Journal (lub w skrócie BUJO) to system organizacyjny, który pomaga zaplanować wszystkie kluczowe dla nas informacje. Twórcą Bullet Journal jest niejaki Ryder Caroll – autor bestsellerów New York Timesa oraz projektant produktów cyfrowych. Ze względu na towarzyszące mu od najmłodszych lat zaburzenia koncentracji, już na studiach zaczął poszukiwać systemu, który pomógłby mu pokonać trudności w nauce. Pracę nad schematem rozpoczął po koniec lat 90. Zanim ukończył studia, opracował metodę organizacji przez notowanie – nazwaną Bullet Journal (nazwa pochodzi z języka angielskiego Bullet – oznacza pocisk lub punktor, natomiast Journal – oznacza notes).

Bullet Journal światło dzienne ujrzał w 2013 roku poprzez prezentację online. Początkowo dostępny był jedynie w amerykańskim serwisie Kickstarter, natomiast chwilę później na Instagramie, Facebooku, YouTube oraz Pintereście. Według autora tego sposobu planowania i notowania, Bullet Journal ma za zadanie ”pomóc Ci śledzić przeszłość, organizować teraźniejszość i planować przyszłość”.

Bullet Journal – na czym to polega?

Największą zaletą tego rodzaju planowania jest możliwość całkowitego dostosowania go do własnych potrzeb. To do nas samych zależy, co się w nim znajdzie i jaki będzie jego motyw przewodni. W tworzeniu ogranicza nas jedynie nasz wyobraźnia. Bullet Journal to najprościej ujmując system do planowania i tworzenia notatek, w których zawarte mogą być między innymi:

  • Rozpiski roczne
  • Rozpiski miesięczne
  • Rozpiski tygodniowe
  • Rozpiski dzienne
  • Cele
  • Wydarzenia
  • Codzienne notatki
  • Śledzenie nawyków

Jak widzicie w Bullet Journal notatki prowadzić można właściwie o wszystkim. Tylko od nas samych zależy jaką formę przybierze notatnik, co się w nim znajdzie, a także do czego będzie służył. Może on przybrać formę prostą i funkcjonalną lub bardziej wymyślną i kolorową.

Jak stworzyć swój pierwszy Bullet Journal?

W internecie znaleźć można również kilka wskazówek, które z pewnością na początku naszej przygody ułatwią prowadzenie Bujo. Poniżej przedstawiamy większość z nich. Bujo w klasycznej odsłonie posiada 6 podstawowych elementów, są nimi: spis treści, klucz, kolekcje oraz dziennik: przyszłości, miesięczny oraz dzienny.

Spis treści

Bullet Journal - spis treści

Spis treści z pewnością na początku ułatwi nam odnajdywanie konkretnych stron w Bujo. Jeżeli  notes nie posiada ponumerowanych stron, musimy zrobić to sam. Później tworząc listę zapisujemy co, na jakiej stronie się znajduje np. dziennik przyszłości znajduje się na str. 5-10.

Klucz / Legenda

Aby łatwiej było się odnaleźć przy większej ilości zadań, notatek, spotkań oraz wielu innych wydarzeń, dobrym nawykiem może okazać się stworzenie tak zwanej legendy. Taki klucz pozwala na łatwe rozpoznanie i przypisanie każdego podpunktu np.:

  • zadanie do wykonania
  • spotkanie
  • notatka
  • święto

W ten sposób tworzymy legendę dopasowaną do własnych potrzeb. Znaki przypisujemy dowolnie do rodzaju zapisków. Najlepiej stworzyć ją na jednej z pierwszych stron Bujo. Ułatwi to nam późniejszą identyfikację. Alternatywą może być wykorzystywanie kolorów do oznaczania zadań:

🔵 – realizacja celu na rok 2024

🟣 – dni wolne od pracy / urlop

🔴 – wizyta u lekarza

Kolekcje

Bullet Journal - kolekcje

Kolekcjami nazywamy różnego rodzaju listy. Możemy ich tworzyć dowolną ilość, wybór należy do nas samych. Temat kolekcji w Bujo, jest zależny tak naprawdę od naszych indywidualnych preferencji, dotyczyć może: listy książek do przeczytania, restauracji do sprawdzenia, listy zakupów  itd.

Dziennik przyszłości

Bullet Journal - dziennik przyszłości

Dziennik przyszłości pozwala stworzyć nam listę rzeczy do zrobienia czy innych istotnych wydarzeń, aż rok do przodu. Planowanie w ten sposób zapobiegnie nakładaniu się na siebie w odległej przyszłości ważnych dla nas zadań. W ten sposób zaplanować możemy sobie np. urlop, bez obawy, że pominęliśmy zaproszenie na ślub lub urodziny.

Dziennik miesięczny

Bullet Journal - dziennik miesięczny

Tego rodzaju dziennik pozwala stworzyć rozkładówkę na cały miesiąc. Pierwszy warto stworzyć na kolejnej stronie po dzienniku przyszłości, natomiast kolejne  – co miesiąc. Dziennik miesięczny składa się zazwyczaj z dwóch przeciwległych stron. Jedna to rozpisana strona kalendarza, natomiast na drugiej notujemy zadania do wykonania.

Dziennik dzienny

Bullet Journal - plan dnia

Dziennik dzienny używany jest, jak sama nazwa wskazuje codziennie. Tematem, w tym przypadku będzie data. Pod nią zapisujemy zadania, zdarzenia, notatki i inne istotne dla nas zapiski. Jest to tak zwana lista dzienna – inaczej plan dnia.

Bullet Journal –  pomysły

Zastanawiacie się jak stworzyć swój pierwszy Bullet Journal? Inspiracji jak tworzyć notes jest bardzo wiele. Pierwszym miejscem, gdzie znaleźć można wyselekcjonowane materiały odnoście Bujo jest Pinterest. Kolejnym serwisem jest YouTube, w którym na filmikach zobaczyć możemy krok po kroku, jak w stylowy sposób tworzyć możemy swoje notatki.

Najważniejsza jest jednak nasza wyobraźnia. To ona pozwoli stworzyć nam spersonalizowany notes, dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Akcesoria do Bullet Journal

Bullet Journal - akcesoria

Aby rozpocząć swoją przygodę z Bullet Journal, wystarczy zaopatrzyć się w notes oraz coś do pisania. To na początek z pewnością wystarczy. Można jednak dodatkowo zaopatrzyć się we flamastry, cienkopisy lub zakreślacze. Tego rodzaju artykuły piśmiennicze pozwolą w sposób estetyczny ozdobić zapiski.

Notes Bullet Journal (w skrócie Bujo)

Bullet Journal - notesy

Notes jest  podstawą do tworzenia naszych zapisków.  Do tworzenia wykorzystać możemy zarówno zwykły zeszyt w kratkę, jak i również dedykowane notesy Bullet Journal popularnie nazywane Bujo.

Organizery Bujo to stylowe i praktyczne notesy do codziennego, kreatywnego notowania. Posiadają one twarde oprawy, a ich kartki wewnątrz posiadają zadruk w kropki, dzięki czemu planowanie w nich jest jeszcze łatwiejsze. W zależności od preferencji mogą mieć one grzbiet klejony lub na spirali. Twarde oprawy ze stylowym wzorami dobrze zabezpieczą nasze notatki przed przypadkowym uszkodzeniem. Zamknięcie na magnes lub gumkę chroni notes przed przypadkowym otwarciem i zaginaniem się kartek.

Do wyboru jest naprawdę wiele notesów Bujo w różnych kolorach, wzorach oraz formatach.

Artykuły piśmiennicze do Bullet Journal

Tak ja już na wstępie wspomnieliśmy na sam początek swojej drogi z Bujo wystarczy nam jedynie długopis. Jeżeli jednak chcemy tworzyć bardziej kolorowe notatki, możemy również zaopatrzyć się w różnego rodzaju flamastry, cienkopisy, zakreślacze oraz pióra kulkowe. Z ich pomocą ozdabiać możemy nasze notatki, jednocześnie rozwijając kreatywność.

Zestawy do Bullet Journal

Zestawy do Bullet Journal

Na rynku znajdziemy również gotowe zestawy do prowadzenia swoich notatek. W ich skład wchodzi wszystko, czego potrzebujemy do rozpoczęcia swojej przygody z kreatywnym planowaniem. Najczęściej wewnątrz takiego zestawu znajduje się zarówno notes, jak i również ołówek, zakreślacze, flamastry oraz cienkopisy. Dzięki tak dopasowanym zestawom nie ma potrzeby poszukiwania każdego produktu osobno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *