Poradniki, Malowanie

Co jest potrzebne aby malować akrylami? Przewodnik

Co jest potrzebne do malowania akrylami

Czy zastanawialiście się kiedyś jak rozpocząć przygodę z malowaniem akrylami? Jeżeli tak, to w naszym artykule znajdziecie informację na temat niezbędnych artykułów wykorzystywanych do malowania.

W zależności od techniki jaką chcemy rozpocząć swoją przygodę z malowaniem, staniemy przed wyborem zakupu odpowiednich farb, podłoża, pędzli i odpowiednich akcesoriów.

Malowanie farbami akrylowymi to jedna z najmłodszych technik malarskich. Pierwsze farby akrylowe pojawiły się na rynku w latach pięćdziesiątych XX wieku, najpierw w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, a dopiero później w Europie. Pierwotnie służyły one do malowania fasad budynków, jednak ze względu na wszechstronne zastosowanie, zaczęto je wykorzystywać w celach artystycznych.

Farby akrylowe

Rodzaje farb akrylowych

Farby akrylowe produkuje się na bazie wody i żywicy akrylowej – stąd też ich nazwa. Charakteryzują się szybkim wysychaniem, po wyschnięciu stają się wodoodporne i niezmywalne, nie kruszą się i nie blakną. Dzięki swoim właściwościom, farby akrylowe mają wielu zwolenników.

Na samym początku nie warto kupować farb z najwyższej półki. Co prawda tańsze farby zawierają w swoim składzie mniej pigmentów – a co za tym idzie, mogą mieć słabsze krycie – jeżeli jednak z daną technika się nie polubimy, to poniesione koszty nie będą tak duże jak w przypadku profesjonalnych farb.

Przede wszystkim należy także wspomnieć, że farby akrylowe są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego też korzystać z nich mogą dzieci. Można nimi malować zarówno na płótnie, grubszym papierze, wykorzystywać je do technik decopauge, a nawet projektów DIY. Doskonale kryją również takie powierzchnie jak: drewno, kamień, metal czy plastik

Na sam początek naszej przygody wystarczą farby z tak zwanej średniej półki. Podczas zakupu farb akrylowych, na początku nie powinniśmy wybierać zbyt wielu kolorów. Ograniczona kolorystyka farb, pozwoli użytkownikowi nauczyć się mieszać ze sobą w taki sposób, aby otrzymać pożądana barwę. Przygotowane w ten sposób kolory będą miały zdecydowanie bardziej naturalny odcień.

Jednak nie jest to regułą, jeżeli ktoś zna już podstawy malowania tą techniką, może zdecydować się na zakup pełnych zestawów farb akrylowych. Występują one najczęściej w formie wyciskanej z tubki, choć znaleźć je też można w: słoiczkach, buteleczkach i w formie markerów.

Stając przed wyborem farb akrylowych należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

  • Odporność na działanie światła, która oznaczana jest za pomocą gwiazdek (*)
  • Stopień połysku farb
  • Krycie, które oznaczane jest one za pomocą kwadracika. Im bardziej wypełniony jest, tym farba ma większe krycie.
farba kryjąca
farba półkryjąca
farba transparentna– uwidacznia strukturę podłoża
farba półtransparentna

Podłoża do malowania akrylami

podłoża do malowania akrylami

Akrylami jak już wcześniej wspomnieliśmy malować możemy po różnego rodzaju podłożach. Na rynku dostępne są gotowe podkłady takie jak: podobrazia bawełniane, podobrazia lniane oraz podobrazia syntetyczne. Zakupić możemy także płótno w rolkach, choć sam koszt będzie już zdecydowanie wyższy.

Na początek zdecydować możemy się na zakup bloków, w których arkusze dedykowane są do malowania akrylami. Tutaj minusem okazać się może format, ponieważ najczęściej występują one tylko w rozmiarze A5 i A4. Bloki do farb akrylowych stanowią alternatywne podłoże wobec klasycznego podkładu malarskiego – płótna bawełnianego czy lnianego. Technika akrylowa, wymaga papieru o wysokiej gramaturze, odpornego i dobrze chłonącego.

Papier do farb akrylowych powinien być bezkwasowy. Dobrze sprawdzi się ten wykonany z celulozy. Praktycznym rozwiązaniem jest płótno malarskie w bloku, już gruntowane i gotowe do użycia. Wykorzystać możemy również artykuły, które często mamy w domu np.: zasłony, płyty mdf, sklejki czy też karton, istotne jest tylko prawidłowe ich zagruntowanie przed rozpoczęciem malowania.

Pędzle do malowania akrylami

pędzle do malowania akrylami

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pędzli. Który z nich sprawdzi się przy malowaniu farbami akrylowymi? Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze cechy, którymi warto kierować się podczas zakupu.

Rodzaj włosia

Pędzle do malowania akrylami charakteryzować się powinny większą sztywnością. Dlatego też warto sięgnąć w tej technice po pędzle, które popularnie nazywane są szczeciniakami. W ich przypadku włosie pozyskiwane jest od świń (istnieje również wersja syntetyczna), dzięki czemu jest sprężyste, a jednocześnie na tyle sztywne, aby utrzymać dużo farby. Pędzle tego rodzaju powinny charakteryzować się szorstkością i niezbyt regularnym kształtem, dzięki czemu pociągnięcia farbą będą wyglądać naturalnie i pozostawią także ciekawą fakturę na podłożu.

Wielkość, grubość i kształt główki pędzla

Wielkość pędzla najłatwiej rozpoznać po cyfrach umieszczonych na jego rączce. Określają one rozmiar główki –  im wyższa liczba tym większa będzie główka pędzla. Nie zawsze jednak pędzle od różnych producentów z tym samym oznaczeniem, będą miały ten sam rozmiar. Przed zakupem warto sprawdzić wymiary włosia dla danego rozmiaru, czy pokrywają się one z tym czego właśnie szukamy.

Na początek polecamy zaopatrzyć się w pędzle płaskie i skośne. To właśnie one pozwolą osiągnąć wiele różnych efektów. Z czasem nabywania umiejętności można poszerzyć swoją kolekcję o inne kształty i rozmiary.

Inny rodzaj pędzli sprawdzi się przy gruntowaniu obrazu, a inny przy werniksowaniu. Do nakładania werniksu zdecydowanie bardziej polecane są wersje szerokie, niezbyt grube w przekroju z włosiem syntetycznym, ale miękkim. Nie pozostawią one wtedy po sobie, mocno widocznej faktury. Natomiast do gruntowania wystarczą szerokie pędzle z włosiem szczecinowym.

Rodzaje pędzli do malowania akrylami

Rączka pędzli

Oprócz rodzaju włosia, rozmiaru i koloru pędzle różnią się także długością rączki. Wyróżniamy tutaj pędzle z rączką krótką i długą. Każda z nich ma inne zalety, a wybór zależy od osobistych preferencji użytkownika. Jak łatwo się domyślić długa rączka pędzla, pozwoli zachować go w odpowiedniej odległości od podłoża, a także umożliwi wykonywanie swobodnych pociągnięć. Natomiast pędzle z krótką rączką, zdecydowanie lepiej sprawdzą się przy tworzeniu precyzyjnych detali.

Podczas zakupu pędzli warto zwrócić też uwagę na to, czy ich rączki zostały w odpowiedni sposób zabezpieczone(farbą i lakierem). Surowe drewno po kontakcie z wodą i farbami szybciej ulega uszkodzeniom, dlatego jeżeli chcemy aby pędzle były trwałe, warto zdecydować się na modele pokryte warstwą zabezpieczającą.

Akcesoria do malowania akrylami

Akcesoria do malowania akrylami

Akcesoria do malowania akrylami to szeroka gama produktów do której zaliczamy: szpachelki, pędzelki silikonowe, wałeczki i gąbeczki. Szpachelki pozwolą na tworzenie różnorakich struktur malarskich, a gąbeczki umożliwią szybkie nakładanie rozcieńczonej farby na duże powierzchnie. Z kolei pędzelki silikonowe tworzą ciekawe faktury na mokrych farbach.

Rozpoczynając swoja przygodę z malowaniem farbami akrylowymi powinniśmy zaopatrzyć się także w paletkę malarską. Tutaj wybór jest dowolny, wybierać możemy pomiędzy drewnianymi a plastikowymi paletami. Te drugie-  ze względu na materiał z którego zostały wykonane – łatwiej się czyści.

Ostatnim, niezbędnym elementem do rozpoczęcia malowania akrylami, jest kubeczek napełniony wodą. Zalecamy posiadanie w pobliżu dwóch słoiczków. Dlaczego? Jeden z nich będzie służył do czyszczenia pędzli, a drugi do nabierania wody, którą rozcieńczymy farby.

Media do malowania akrylami

Media do malowania akrylami

Czy słyszeliście o mediach akrylowych? To bardzo przydatny produkt, który warto posiadać. Medium jest bezpiecznym zamiennikiem wody, ponieważ rozcieńcza farbę akrylową. To dzięki niemu farby akrylowe nie tracą właściwości. Wyróżnić tutaj warto również inne media, takie jak: werniks, medium opóźniające schnięcie, rozcieńczalnik akrylowy matowy lub z połyskiem. Każde z nich pozwoli otrzymać inny efekt.

Medium w płynie zmienia konsystencję farby. Może też spowolnić schnięcie lub zwiększyć objętość farby akrylowej, bez zmiany barwy i właściwości kryjących. Medium żelowe to biała pasta, która po wyschnięciu jest transparentna. Ma ona za zadanie zmieniać przejrzystość i konsystencję farby. W zależności od lepkości może ona rozrzedzać farbę lub ją zagęszczać.

Jeżeli gotowy obraz chcemy powiesić na ścianie lub umieścić go w innym miejscu, warto zabezpieczyć go warstwą werniksu. Dlaczego? Ponieważ posiada on właściwości ochronne, a dodatkowo wydobywa głębię koloru. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nasz obraz będzie cieszył oko przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *