Malowanie, Poradniki

Malowanie palcami – dla kogo?

Malowanie palcami

Malowanie palcami jest niezwykle popularną formą rozwijania kreatywności zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Jednakże korzystanie z tej formy sztuki niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści. Więcej na temat malowania palcami przeczytacie w naszym artykule.

Zalety malowania palcami

Jak większość z nas wie, dzieci uwielbiają się brudzić. Bieganie po kałużach pełnych błota, brudzenie rączek i wszystkiego wkoło podczas jedzenia, malowanie po ścianach, to tylko ułamek tego co dzieci uwielbiają robić. Malowanie dziesięcioma palcami to chętnie wykorzystywana przez rodziców, wychowawców, czy specjalistów metoda terapeutyczno – diagnostyczna. Pozwala ona uwolnić dzieci od zahamowań, zwiększa ich pewność siebie i wiarę we własne możliwości, pomaga w przezwyciężaniu lęków, a także pobudza do ekspresji.

Malowanie palcami to świetna forma kreatywnej zabawy, która pozwala dzieciom eksperymentować z różnymi kolorami i technikami malarskimi. Pobudza zmysły dziecka, dotykając, czując i eksplorując różne tekstury farby oraz podłoży. Dzięki temu wspieramy prawidłowy rozwój sensoryczny dzieci. Oprócz tego malowanie palcami ma również działanie terapeutyczne, które pomaga wyrażać emocje. Możliwość mieszania kolorów, malowania kształtów oraz tworzenia różnych tekstur pozwala uwalniać nagromadzone w dzieciach – nie zawsze – pozytywne emocje. Co ważne, dzieci malować mogą nie tylko rączkami, ale również stópkami.

Podczas malowania palcami dzieci mogą uczyć się o różnych kształtach, kolorach i relacjach przestrzennych. Nauka i zabawa jednocześnie w nieoceniony sposób wspierają koordynację ruchów, a także pozwalają ćwiczyć precyzję. Stawiając na malowanie palcami wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli, z pewnością ułatwimy im naukę pisania w szkole. Malowanie palcami wymaga precyzyjnej kontroli ruchu palców, co pomaga w rozwijaniu zdolności motorycznych u dzieci.

Historia malowania palcami

Twórczynią metody malowania palcami jest pedagog R.F. Show. Z jej obserwacji wynikało, że malowanie dziesięcioma palcami ma wiele wspólnego z naturalną skłonnością do paćkania się w substancjach o konsystencji błota. W związku z tym w 1934 roku postanowiła ona wypróbować tę metodę w rzymskiej szkole podstawowej, w której nauczała. Zastosowana ona została w celu zniwelowania trudności związanych z wielonarodowością i wielojęzycznością dzieci rozpoczynających naukę w tej placówce.

Malowanie palcami miało być uniwersalnym językiem przekazywania sobie treści, którym swobodnie mogło porozumiewać się każde dziecko, nawet bez znajomości języka. Od tamtej pory metoda malowania palcami została rozpowszechniona. Obecnie w pracy z dziećmi chętnie wykorzystują ja nie tylko specjaliści, ale również rodzice.

Jak przygotować miejsce do malowania palcami?

Malowanie palcami - akcesoria

Przede wszystkim powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym dziecko lub osoba dorosła swobodnie będzie mogła malować palcami. Przygotować powinniśmy arkusz papieru (najlepiej w większym formacie np. A3), a także taśmę. Po co? Dzięki taśmie będziemy w stanie przykleić papier np. do biurka, ściany czy drzwi. Zapobiegnie to niekontrolowanemu przesuwaniu się pracy.

Warto również zabezpieczyć odzież dziecka, zakładając mu dedykowany fartuszek do malowania. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało ograniczać się w tworzeniu i obawiać, że ubrudzi ciuszki. Farbkami malować możemy również po papierze pakowym, a nawet oknach (z których wbrew pozorom łatwo je się zmywa).

Przestrzeń wokół dziecka zabezpieczyć możemy także starymi gazetami lub folią. Czasami bowiem farba może chlapnąć na dywan bądź stół. Bieganie za brudnym dzieckiem ze ścierką czy ręczniczkiem w dłoni i upominanie go, że zabrudził podłogę, ścianę czy obicie kanapy, przyniesie więcej szkody niż pożytku. Możemy również zaopatrzyć dziecko w paletkę, która umożliwi mu swobodne mieszanie kolorów. Dzięki temu rozwijać się w nim będą samodzielność oraz zaradność.

Warto zaopatrzyć się również w miseczkę z wodą do przemywania rączek oraz ręczniczek, w który dziecko będzie mogło wycierać dłonie. Istotny jest fakt, aby dziecko malowało jak chce. Wskazane jest mieszanie kolorów, klepanie, rozmazywanie czy wcieranie – stawiamy na inwencję twórczą dziecka.

Jakie farby do malowania palcami?

Farby do malowania palcami

Na rynku znajdziemy szereg farb do malowania palcami, warto jednak zdecydować się na zakup tych, które są odpowiednie dla dzieci. Na jakie zatem się zdecydować? Już podpowiadamy. Farby do malowania palcami powinny spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze powinny być nietoksyczne, wolne od substancji uczulających, łatwo zmywalne, a także charakteryzować się odpowiednią konsystencją.

Ważne jest również to, aby znajdowały się one w specjalnych pojemniczkach, do których dziecko jest w stanie włożyć rączkę po to, by nabrać na nią farby. Przy tej technice polecane jest wykorzystywanie 6 podstawowych kolorów. Niektóre słoiczki z farbami posiadają zakrętki, na których umieszczone zostały różnego kształtu pieczątki. Dzięki nim malowanie sprawi dzieciom jeszcze większą radość i pozwoli urozmaicić ich prace plastyczne.

Innym rodzajem są farbki do malowania palcami dostępne w butelkach o różnych pojemnościach. Ze względu na większą pojemność oraz możliwość dozowania porcji farb, starczają one na zdecydowanie dłużej. Dozować je możemy do zakręcanych pojemniczków, które są ogólnodostępne w aptekach.

Czy wiecie, że farby do malowania palcami można wykonać samemu w domu? Wystarczy posiadać płatki mydlane (może być to mydło starte na tarce o drobnych oczkach), skrobię ziemniaczaną, glicerynę lub olej oraz barwniki (mogą nimi być farby plakatowe). Mydło z odrobiną wody rozpuszczamy w garnuszku, po ostygnięciu masy (powinna ona przypominać ściętą galaretkę) dosypujemy mąki – można również dodać odrobinę wcześniej przygotowanego roztworu żelatyny. Masę dzielimy na porcje, które następnie zabarwiamy barwnikiem. Opcjonalnie możemy dodać odrobinę gliceryny lub oleju.

Malowanie palcami – podsumowanie

Pamiętaj, że malowanie palcami to także forma terapii sztuki, która może być korzystna dla osób w każdym wieku. Jednak polecana jest przede wszystkim dzieciom, zarówno tym młodszym, jak i starszym. Jest to kreatywna forma zabawy, która przynosi korzyści manualne, intelektualne, a także wpływa na sferę psychologiczną u wszystkich dzieci. Warto również wiedzieć, ze pierwsze spotkanie dziecka z farbami do malowania palcami może okazach się małym szokiem. Aby ułatwić zadanie, możemy delikatnie poprowadzić rączkę dziecka do pojemnika z farbą lub sami zanurzyć rękę i pozwolić mu zebrać farbę z naszych palców.

Wspólne malowanie wraz z rodzicami może również korzystnie wpływać na budowanie relacji oraz nawiązywanie więzi. Warto uświadomić dzieciom, że mogą malować to, na co mają ochotę dowolnie nakładając farbę na papier, aż do momentu, gdy one same zadecydują o zakończeniu swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *