Wiele możliwości zastosowań zarówno w przypadku bibuły jak i krepiny sprawia, że są one niezwykle popularne. Niezmiennie od wielu lat są one niezastąpione podczas zajęć plastycznych z dziećmi. Równie często sięgają po nie osoby tworzącego różnego rodzaju dekoracje. Na pierwszy rzut oka zarówno jeden, jak i drugi artykuł papierniczy są do siebie bardzo podobne. Czy jednak faktycznie bibuła i krepina mają takie same właściwości? Jakie mają zastosowanie? W naszym artykule odpowiemy na te pytania.
Spis treści:
- Bibuła – co to jest
- Bibuła gładka
- Bibuła marszczona
- Krepina
- Czym różni się bibuła od krepiny?
- Przykładowe zastosowania bibuły oraz krepiny
Bibuła – co to jest?
Bibuła wielu z nas kojarzy się zapewne z dzieciństwem. Tworzenie z niej kwiatów czy witraży popularne było nie tylko w przedszkolach, ale również szkołach. Czym właściwie jest bibuła? Mianem bibuły określa się cienkie wyroby papiernicze, które charakteryzują się dobrymi właściwościami chłonnymi. Niezależnie od rodzaju produkowane są one z włókien celulozowych, które poddawane są specjalistycznym procesom, dzięki nim uzyskują one odpowiedni poziom jakości oraz wytrzymałości. Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje bibuły: gładką oraz marszczoną. Każdy z nich po krótce opisaliśmy poniżej.
Jednak na początek zapoznajmy się z historią powstania bibuły. Podobnie jak papier wynaleziona została ona w Chinach w II wieku p.n.e. Pierwotna wersja bibuły wykonana była jednak z jedwabiu i służyła do zapisywania informacji. Początki bibuły w Europie to dopiero XV wiek, wtedy jej produkcją zajmowali się Włosi oraz Hiszpanie. Bibuła swoją popularność zyskała dopiero w XIX wieku, w tamtym czasie zaczęto wykorzystywać ją w sztuce japońskiej do tworzenia delikatnych i bardzo precyzyjnych rzeźb z papieru. Od XX wieku sięgali po nią zarówno artyści, hobbyści, a także amatorzy. Z bibuły zaczęto tworzyć wtedy origami czy dekoracje.
Bibuła gładka
Bibuła gładka – inaczej nazywana także prasowaną, nie posiada żadnych efektów strukturalnych. Bardzo często wykorzystywana jest ona nie tylko do tworzenia dekoracji, ale również owijania czy pakowania prezentów. Równie chętnie sięga się po nią w technikach scrapbookingu, decoupage czy tworzeniu kartek okolicznościowych. Dzieje się tak dlatego, że bibuła gładka dostępna jest w wielu intensywnych kolorach, a dodatkowo łatwo się ją wycina. Bibuła gładka najczęściej dostępna jest w arkuszach, które zwinięte są w rolkę lub sklejone są jako blok.
Bibuła marszczona
Bibuła marszczona – ze względu na swoją strukturę – wykazuje dużą sprężystość, dzięki czemu chętnie wykorzystuje się ją do tworzenia różnego rodzaju dekoracji. W przeciwieństwie do bibuły gładkiej, charakteryzuje się ona zdecydowanie wyższym stopniem odporności na uszkodzenia typu przedarcia. Dostępna jest w wielu wyjątkowych kolorach, a także rozmiarach. Uniwersalność w zastosowaniu, oraz podatność na modelowanie sprawia, że bardzo chętnie sięgamy właśnie po bibułę marszczoną.
Bibuła marszczona to idealny wybór zarówno dla dzieci, amatorów, jaki i hobbystów, czyli wszystkich tych, którzy chcą rozwijać swoją kreatywność. Niezmiennie od wielu lat jest ona również w wielu szkołach obowiązkowym elementem wyprawki pierwszoklasisty. Jest niezwykle lekka, bezpieczna, a także tania – dlatego polecana jest dzieciom do zabawy.
Krepina
Krepina znana jest również pod nazwami takimi jak: krepa, krepina włoska czy bibuła włoska. Sama nazwa pochodzi z włoskiego nazwa crepata, czyli zmarszczony lub pognieciony. Jej struktura w porównaniu do klasycznej bibuły jest zdecydowanie bardziej pomarszczona, w sposób nieregularny.
Krepina charakteryzuje się zdecydowanie większą sztywnością niż klasyczna bibuła. To tak jakby złożyć co najmniej 10 arkuszy klasycznej bibuły marszczonej. Dzięki odpowiedniemu poziomowi sztywności krepina zdecydowania lepiej i łatwiej się modeluje. Jest ona bardziej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego też chętnie sięgają po nią osoby zajmujące się tworzeniem bukietów z kwiatów. Krepina będzie odpowiednim wyborem zarówno dla profesjonalistów zajmujących się rękodziełem, dekoracją, jak i dla hobbystów.
Czym różni się bibuła od krepiny?
Pierwszą, bardzo znaczącą różnicą pomiędzy bibułą a krepiną jest gramatura. Bibuła jak już wspomnieliśmy na początku, jest bardzo cienka. Najczęściej osiąga ona gramaturę około 30 – 60 g/m2. Natomiast krepina charakteryzuje się gramaturą powyżej 180 g/m2. Dzięki temu jest ona zdecydowanie sztywniejsza, a co za tym idzie odporna na różnego rodzaju uszkodzenia.
Pojedyncze arkusze bibuły marszczonej są również zdecydowanie cieńsze od krepiny. Różnicę tą widać gołym okiem, wystarczy sprawdzić ten efekt pod światło. Już na pierwszy rzut oka widać będzie, że krepina nie przepuszcza świtała tak bardzo jak bibuła. Zasadniczą różnicą pomiędzy bibuła a krepiną jest także cena. Klasyczne bibuły są zdecydowanie tańsze, dlatego też częściej po nie sięgamy.
Przykładowe zastosowania bibuły oraz krepiny
Bibuła i krepina sprawia, że idealnie nadają się one do realizacji wielu prac plastycznych. Gładka bibuła jest doskonałym rozwiązaniem do tworzenia witraży oraz lampionów. Wycięte z niej ozdoby pięknie prezentują się również na oknach.
Popularne jest również wykorzystywanie gładkiej bibuły jako estetyczne wypełnienie paczek. Właściwości, jakie posiada bibuła, pozwalają wykorzystywać ją również do pakowania prezentów. Jest on niezwykle miękka, dzięki czemu nie uszkodzi powierzchni nawet najbardziej delikatnych przedmiotów.
Zapewne wielu z nas wie, że bibuła po namoczeniu oddaje swój kolor. Dlatego też chętnie sięgają po nią dziewczynki w celu krótkotrwałego zafarbowania włosów.
Bibułą możemy również farbować jajka. Wystarczy jej kawałki zagotować w occie, a po ostudzeniu i odsączeniu możemy w barwniku farbować pisanki wielkanocne.
Bibuła marszczona chętnie wykorzystywana jest do tworzenia kwiatów, pomponów czy łańcuchów świątecznych na choinkę. Równie dobrze sprawdza się ona przy tworzeniu serpentyn czy girland służących za ozdobę np. na przyjęciu urodzinowym.
Krepina bardzo często wykorzystywana jest przez florystki do ozdabiania bukietów. Równie popularne jest tworzenie z nich stroików oraz innych kompozycji dekoracyjnych na stół.
Na korzyść powyższych zastosowań przemawia także to, że zarówno bibuła jak i krepina dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Pozwalają tworzyć naprawdę imponujące dzieła. Co ważne – są one również ogólnodostępne w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Koszt zakupu tego rodzaju artykułów nie obciąży zanadto domowego budżetu. Dlatego też wykorzystywanie bibuły i krepiny, jest doskonałym sposobem na rozwijanie kreatywności oraz zdolności manualnych. Jest to również doskonałe rozwiązanie na wspólne spędzanie czasu z dziećmi.