Rysowanie, Poradniki

Rodzaje gumek do ścierania

Rodzaje gumek do ścierania

Gumki do zmazywania czy też ścierania to fantastyczny wynalazek, który służy ludzkości już od ponad 250 lat. Wykorzystywane są one nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale także przez osoby zajmujące się rysunkiem lub szkicowaniem profesjonalnym czy też hobbystycznym. Równie często wykorzystuje się je w biurach architektów i wszędzie tam gdzie korzysta się z ołówka lub kredek.

Skąd wzięła się gumka do ścierania?

W 1770 roku niejaki Edward Narine opracował na konkurs wynalazków kawałek kauczuku, który służył do wymazywania. W kwietniu tego samego roku Joseph Priestley – angielski chemik, filozof, pedagog, a także odkrywca tlenu – tak opisywał ten wynalazek w przypisie „Widziałem substancję doskonale przystosowaną do wycierania z papieru śladu czarnego ołówka. … Jest sprzedawany przez pana Nairne’a, Mathematical Instrument-Maker, naprzeciwko Royal-Exchange.”

Surowy kauczuk miał jednakże jedną bardzo istotną wadę – po kilku dniach zaczynał się psuć i gnił. W 1839 roku Charles Goodyear opracował proces wulkanizacji, który utwardzał gumę, a dzięki niemu uskutecznił również kauczuk. W pierwszym kwartale 1850 roku nastąpił kolejny przełom a to za sprawą amerykańskiego wynalazcy Hymana Lippmana. To właśnie on opatentował połączenie ołówka z gumką – jest one bardzo popularne i znane po dziś dzień. Jednakże później patent został cofnięty, ponieważ ustalono, że jest to połączenie dwóch urządzeń, a nie całkowicie nowy produkt.

Wynalezienie gumek do mazania zrewolucjonizowało niejako świat. Usprawniło to proces pisania, rysowania czy też tworzenia notatek. Połączenie gumki razem z ołówkiem okazało się strzałem w dziesiątkę. Jednak sama gumka do mazania starcza na zdecydowanie dłuższy czas, niż ta przyczepiona do ołówka.

Jak wcześniej korygowano zapisywany tekst?

Przed gumkami, których używamy obecnie do usuwania śladów grafitu lub węgla drzewnego, wykorzystywano wosk. Do usuwania drobnych błędów z pergaminu lub papirusu wykorzystywano kawałki surowego kamienia takiego jak pumeks i piaskowiec. Do wymazywania używano również miękiszu chleba (połączenie chleba z wodą). Warto wspomnieć również, że jako alternatywę wykorzystywano również wszelkiego rodzaju igły lub ostrza. Zdrapywano z ich pomocą wierzchnią warstwę papieru na której znajdował się tusz lub atrament.

Jakie są rodzaje gumek do ścierania?

W zależności od materiału z jakiego zostały wyprodukowane gumki, znaleźć je najczęściej możemy w kolorze białym choć występują również w modnych, intensywnych kolorach. Jakie są rodzaje gumek do ścierania? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów gumek do wymazywania, które opiszemy poniżej.

Gumki winylowe

Gumki winylowe - rodzaje gumek do ścierania

Gumki winylowe wyprodukowane są z polichlorku winylu, zmieszanego z węglanem wapnia. Dodatkowo dodawane są plastyfikatory ftalanu, które miesza się z winylem – sprawia to, że gumki są giętkie i miękkie. Najczęściej występują w kolorze białym, choć dostępne są również w dwóch kolorach np. biało niebieskim – nazywamy je wtedy gumkami dwufunkcyjnymi. Mają one możliwość wymazywania nie tylko ołówka, ale też atramentu.

Gumki winylowe bardzo dobrze radzą sobie ze ścieraniem grafitu. Dzięki swojemu kształtowi i ostrym krawędziom, dają doskonałą kontrolę ścierania. Dodatkowo można również je bez problemu docinać. Z ich pomocą Na rysunku stworzyć można efekt padającego światła lub promieni słonecznych. Wymazywanie gumką winylową powinno odbywać się mocnym pociągnięciem dłoni, dzięki temu ograniczymy ryzyko rozmazania grafitu. Warto jednak wiedzieć, że gumki winylowe podczas ścierania pozostawiają ścinki, które trzeb regularnie usuwać. Należy robić to delikatnie, najlepiej za pomocą miękkiego pędzelka lub po prostu zdmuchując. Zmiecenie ich za pomocą dłoni może spowodować rozmazanie rysunku.

Gumki kauczukowe

Gumki kauczukowe - rodzaje gumek do ścierania

Gumki kauczukowe jak sama nazwa wskazuje produkowane są z kauczuku, dzięki czemu są hipoalergiczne i nie uczulają. Kauczuk naturalny charakteryzuje się wysoką elastycznością i takie też są właśnie gumki kauczukowe. Występują one najczęściej w kolorze białym, w wielu różnych kształtach. Bardzo dobrze radzą sobie ze zmazywaniem zarówno miękkich i średnio twardych grafitów ołówkowych oraz kredek. Nie pozostawiają one smug i nie niszczą powierzchni papieru.

Gumki kauczukowe są nieco twardsze od poprzednich gumek winylowych. W związku z tym nie powinno się ich ostrzyć. Może to powodować kruszenie, które znacznie obniży komfort pracy. Jednakże gumki kauczukowe zdecydowanie lepiej poradzą sobie ze zmazywaniem zbyt mocno nakreślonych linii.

Gumki polimerowe

Gumki polimerowe - rodzaje gumek do ścierania

Gumki polimerowe charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie. Bardzo często posiadają one oznaczenie dust-free, które informuje o tym, że gumki nie pozostawiają podczas ścierania żadnego pyłu. Tak jak gumki kauczukowe nie zawierają one lateksu i toksycznych substancji, dzięki czemu są hipoalergiczne. Dzięki temu jest to wybór idealny nie tylko dla profesjonalnych rysowników, ale także dla dzieci.

Zaletą gumek polimerowych jest długa żywotność – nie twardnieją i nie kruszą się. Samo wymazywanie nie wymaga użycia siły, dzięki czemu papier nie ulega uszkodzeniu. Gumki polimerowe dedykowane są do wymazywania ołówka, sepii, sangwiny, kredek, węgla i pasteli.

Gumki chlebowe

Gumki chlebowe - rodzaje gumek do ścierania

Gumki chlebowe posiadają trochę inne zastosowanie niż poprzednie modele. Służą one do korygowania rysunków wykonanych w technikach miękkich, takich jak: węgiel, pastele suche czy ołówek. Stosuje się je do obniżania tonów walorowych plam czy kresek. Nie wymazują one dokładnie grafitu. Używa się ich na zasadzie wchłaniania. W zależności od efektu światłocienia jaki chce się osiągnąć, gumkę przykłada się do kartki papieru kilkukrotnie do wybranego miejsca.

Gumki chlebowe są bardzo elastyczną masą, swoją strukturą przypominają popularną plastelinę. Sprawia to, że ten rodzaj gumek z łatwością można modelować. Swoją nazwę zawdzięczają pierwotnej wersji gumki czyli miękiszowi chlebowemu. Tak naprawdę niewiele mają ze sobą wspólnego. Jedyne co je łączy, to zbliżona struktura.

Gumki chlebowe produkowane są z lateksu naturalnego lub syntetycznego. Rozgrzane w dłoniach można je swobodnie formować. Warto również wiedzieć, że gumki chlebowe występują w różnych wariatach miękkości. Poziom miękkości oznaczany może być słownie lub liczbowo. Im gumka będzie miększa tym bardziej będzie podatna na absorbowanie grafitu, łatwiej się ją również czyści. Twardsze gumki mogą rozmazywać grafit brudząc arkusz papieru. Ten rodzaj gumek nie pozostawia po sobie żadnych resztek, warto jednak pamiętać o systematycznym czyszczeniu gumek poprzez ich kilkukrotne rozciąganie i formowanie.

Gumki w ołówku

Gumki w ołówku - rodzaje gumek do ścierania

Ten rodzaj gumek swoim kształtem przypomina ołówek lub kredkę. Doskonale nadają się do wymazywania nawet najdrobniejszych detali. Świetnie sprawdzi się również do cieniowania rysunków. Pozwalają one na uzyskanie realistycznego odbicia światła. Gumki w drewnianej obudowie dobrze radzą sobie z wymazywaniem ołówka, węgla oraz kredek. Ze względu na konieczność ostrzenia, gumka w ołówku dość szybko się zużywa. Podczas zmazywania pozostawiają one tak zwane ścinki które trzeba delikatnie usuwać.

Gumki magiczne

Gumki magiczne - rodzaje gumek do ścierania

Gumki magiczne to innowacyjny produkt, który ma za zadanie wymazywać atrament termiczny długopisów takich jak np. Frixion. W trakcie pocierania wytwarzają one ciepło pod którego wpływem tusz zanika. Pozwalają na delikatne wymazywanie, bez naruszania struktury papieru.

Jacy są najpopularniejsi producenci gumek?

Obecnie najpopularniejszymi producentami gumek do ścierania są:

Podsumowanie

Gumki do zmazywania dostępne są w wielu różnych rozmiarach, kolorach i kształtach, dlatego też każdy z pewnością znajdzie tą odpowiednią, dopasowaną do indywidualnych preferencji.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *