Poradniki

Tusz kreślarski czy atrament?

Tusz kreślarski czy atrament

Tusz i atrament dość często są ze sobą mylone. Ich opakowania zewnętrzne są bardzo zbliżone, dlatego też nie trudno o pomyłkę. Zatem, czy tusz i atrament to to samo? Czy można ich używać zamiennie? Nie, tusz i atrament to nie to samo. W naszym artykule postaramy się wyjaśnić, czym się od siebie różnią i do czego są wykorzystywane.

Atrament

atrament

Najstarsze wzmianki dotyczące atramentu pochodzą z III wieku p.n.e. To właśnie wtedy wytwarzano tak zwany atrament galusowy, który otrzymywany był poprzez zmieszanie wyciągu garbników roślinnych z roztworem siarczanu lub chlorku żelazowego.  W późniejszym czasie Grecy i Rzymianie do produkcji zaczęli wykorzystywać sole żelaza. To właśnie na bazie ich receptur powstał obecnie znany nam atrament. Wynalazcą tego rodzaju atramentu był niejaki August Leonardi pochodzący z Drezna. To właśnie temu niemieckiemu producentowi perfum, zawdzięczamy obecną formę barwiącego płynu.

Atramentem nazywamy roztwór barwnika w wodzie. Dawniej nazywano go inkaustem i wyrabiano domowym sposobem. Większość dostępnych na rynku atramentów nie jest wodoodporna, jednakże są od tej reguły wyjątki: document ink lub document proof.  Dzięki temu, że atrament jest  substancją rozpuszczalną, nie powoduje on zatorów w piórach. Dodatkowo w razie pomyłki podczas pisania błędy w łatwy sposób można skorygować przy pomocy popularnych wymazywaczy (zmazików).

Jak już wspomnieliśmy atrament cechuje się rzadszą konsystencją, dlatego też polecane jest wykorzystywanie go do piór wiecznych. Na rynku dostępny jest on, w dwóch wersjach: w szklanych lub plastikowych buteleczkach lub klasycznych nabojach. Warto również wspomnieć, że najstarszą firmą produkującą atramenty jest J. Herbin. Powstała ona w Paryżu w 1670 roku.

Jak wszyscy wiemy naboje wykorzystywane są do piór wiecznych lub kulkowych, jako wkłady piszące.  Warto jednak wiedzieć, że wybór kolorów jest znacząco mniejszy niż w przypadku atramentu w buteleczkach. Najbardziej popularne są naboje z atramentem czarnym, niebieskim oraz czerwonym.

Do czego wykorzystywany jest, zatem atrament w buteleczkach? Dedykowany jest on piórom, które posiadają tak zwany tłoczek. Chętnie po ten rodzaj atramentu sięgają również osoby zajmujące się kaligrafią, korzystające ze stalówek umieszczonych na obsadkach lub piór szklanych. W przypadku kaligrafii niektóre rodzaje atramentu mogą okazać się zbyt płynne. W prosty sposób można temu zaradzić, dodając do buteleczki odrobinę gumy arabskiej.

Tusz kreślarski

tusz kreślarski

Tusz wykorzystywany był już w Starożytnym Egipcie, co najmniej od 26 wieku p.n.e. Uważa się, że pierwotnie do jego produkcji wykorzystywano sadzę, którą łatwo można było zebrać, jako efekt uboczny spalania.  Najbardziej znany jest tusz chiński, który produkowany był z sadzy otrzymywanej z drzew iglastych lub olejów, z dodatkiem kleju zwierzęcego oraz substancji zapachowych (np. piżma i kamfory). Tak produkowany tusz był szybkoschnący i bardzo trwały.  Od stuleci używany jest w Chinach i Japonii, natomiast w Europie znany jest on od końca XVIII w.

Czym właściwie jest tusz? Tuszem nazywamy wodną farbę z dodatkiem pigmentu. Charakteryzuje się on szybkim schnięciem oraz wodoodpornością. Dzięki jego właściwościom popularne jest wykorzystywanie go przy rysowaniu czy malowaniu. Tusz z powodzeniem można również łączyć z farbami akwarelowymi. Oprócz tego zastosowanie znajduje on w tworzeniu kaligrafii.

Warto jednak zaznaczyć, że tusz nie nadaje się do napełniania piór wiecznych. Dlaczego? Ponieważ może w sposób nieodwracalny je uszkodzić. Dzieje się tak, dlatego, że podczas wysychania zatyka on wąskie kanaliki spływaka. A to on odpowiada za płynny przepływ atramentu. Dlatego też w tym przypadku lepiej nie ryzykować i nie napełniać piór wiecznych tuszem.

Do czego zatem wykorzystać tusz? Wspomnieliśmy o tym, że znajduje on zastosowanie w kaligrafii. To właśnie tej dziedzinie sztuki jest on dedykowany. W kaligrafii tusz najczęściej stosowany jest z wykorzystaniem stalówek na tradycyjnych obsadkach lub piór maczanych. Jednak należy pamiętać, że w trakcie nawet krótkiej przerwy w pisaniu, każdorazowo trzeba czyścić stalówkę z tuszu.

Różnice pomiędzy tuszem a atramentem

Czym różni się tusz od atramentu? Pierwszą różnicą jest inny skład. Wspomnieliśmy wcześniej, że tusz to mieszanina substancji olejnej z pigmentem, natomiast atrament to roztwór barwnika w wodzie. Ze względu na to, że barwniki są rozpuszczalne w wodzie, to nawet po wyschnięciu możliwe jest ich ponowne rozmazanie poprzez kontakt np. z wodą. W przeciwieństwie do atramentów, tusze są substancja stałą, która nie rozpuszcza się w wodzie. Po wyschnięciu usunięcie jej może okazać się zadaniem niemożliwym do wykonania.

Podsumowanie

Reasumując, tusz cechuje się lepszym nasyceniem kolorów, jest także zdecydowanie bardziej trwały w porównaniu z klasycznym atramentem. Jednakże warto wspomnieć, że ze względu na właściwości tuszu – może okazać się on bardziej problematyczny podczas użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *